"Hej ode wsi do miasta..."

Jubileusz 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Brzezina”, który odbył się 19 listopada 2010 roku w Zespole Szkół w Brzezinach rozpoczął polonez w wykonaniu absolwentów tej szkoły, a jednocześnie byłych członków Zespołu.

Występ dedykowany był wszystkim, dla których święto zespołu jest ich świętem i którzy przybyli, by wspominać - tańcząc i śpiewając, by śpiewać - wspominając…

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Piotr Żołądek (Wojewoda świętokrzyski), Lucjan Pietrzczyk (Świętokrzyski Wicekurator Oświaty), Marian Buras (Wójt Gminy Morawica), Janusz Wojtyś (Przewodniczący Rady Gminy), Goście z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, ks. Rafał Nowiński, Zygmunt Pisarek (były dyrektor szkoły), przedstawicielki Rad Rodziców, sołtysi Brzezin, Nidy i Podwola, Zofia Soboń (prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej), Marianna Węgrzyn (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola) oraz wszyscy absolwenci – byli członkowie Zespołu. Na Jubileusz przybyła również Cecylia Korban – poetka ludowa, która z „Brzeziną” dzieli się swoim talentem, ale i zasilała i zasila go także swoimi wnuczkami, kiedyś córką.

Wyjątkowymi jednak gośćmi byli Teresa Obarzanek, założycielka Zespołu oraz Andrzej Wieczorek, wieloletni akompaniator „Brzeziny”. Główną gwiazdą wieczoru był oczywiście Zespół Pieśni i Tańca „Brzezina”, który silną więzią łączył kiedyś jego członków i przez 30 lat połączył różne pokolenia uczniów szkoły w Brzezinach.

Prowadząca spotkanie Beata Łabęcka (również była członkini Zespołu) zapoznała wszystkich zgromadzonych z historią „Brzeziny”. Pod koniec uroczystości zostały wręczone przez dyrektora Dariusza Pabiana specjalne statuetki osobom związanym z Zespołem. Wieczór zakończył się wspólnym śpiewem piosenek znanych wszystkim z repertuaru.
Liczne grono Gości świadczyło o tym, że przez te 30 lat śpiewająca, a później śpiewająca i tańcząca grupa dzieciaków z Brzezin na stałe już weszła do kanonu regionalnych, ludowych perełek. Perełek, o które trzeba było dbać kiedyś, ale i należy dbać dzisiaj.

Gratulujemy tego pięknego Jubileuszu i życzymy kolejnych owocnych lat krzewienia kultury ludowej. Szczególne podziękowania i życzenia kierujemy w stronę Pani Teresy Obarzanek, Pani Jolanty Janic (Skiby) i Pani Beaty Podgajnej, które prowadziły bądź prowadzą Zespół Pieśni i Tańca „Brzezina”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Jubileuszu,

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365