Herbata z Maksymilianem

Stoliki, trochę ludzi, coś do picia, przekąski, świeczki, święty, modlitwa. Tak wyglądałby opis spotkania Herbata z aureolą nadany przez telegrafistę... Ti ta ta ti ti ta ta.  Właściwie to nie da się odpowiednio ubrać w słowa, czym jest to niesamowite spotkanie, żeby niczego mu nie ująć. Na początku jest trochę szumu, a to w kościele ogłoszenia trwają 2 minuty dłużej, a to na facebooku 3 powiadomienia więcej, trochę taśmy przeznaczonej na plakaty.  Ludzie pytają, interesują się, są zaskoczeni.

Gdy nadchodzi ten oczekiwany wieczór czatują, aż do momentu otwarcia drzwi herbaciarni z aureolą. Miejsce o tyle ciekawe, że swoją działalność rozpoczyna i zakańcza jednego dnia, raz w miesiącu w świetlicy w Brzezinach. Momentem kulminacyjnym oczekiwania jest radosny głos kogoś z organizatorów mówiący "Zapraszamy!". Wtedy to wszyscy zasiadają przy wylosowanych stolikach i rozmawiają. Miły pan w koszuli, zazwyczaj z krawatem, rozpoczyna "obchody", wtedy ma okazję podrzucić co nieco na stolik.  Jest to kartonik z proponowanym tematem rozmów.

Ale jak to, czy to znaczy, że muszę się dostosować do czyjegoś przebiegłego wywiadu?

Nic bardziej mylnego! Aureolą w tytule, jest nie tyle oświetlenie budynku, co rozważaniem życia świętego w obecności jego relikwii. Dotychczas odbyły się dwa spotkania z dwiema NIESAMOWITYMI postaciami. W listopadzie była to błogosławiona Karolina Kózka. Na grudniowy spotkaniu zawitał święty Maksymilian Maria Kolbe. Szaleniec (Niepokalanej). Inspiracja dla wielu działaczy katolickich. Wzór dla jeszcze szerszego grona czcicieli Marii Niepokalanej.

Jest aureola, ale co z herbatą?

Jak to zwykło mawiać, najlepiej smakuje herbata z wysokich gór. W przypadku Brzezin, to prawda. Zarówno smakuje wyśmienicie, ale i jest pita na wysokości około 240 m. n. p. m. Paleta możliwości jest tak szeroka, że nikt nie jest w stanie jednego wieczoru wypróbować wszystkich smaków i rodzajów. Słodkim dodatkiem nie jest cukier, a powidła i ciasteczka przyozdobione flakonikiem herbacianych róż. Każde spotkanie jest zwieńczone krótką wypowiedzią o żywocie świętego oraz otrzymaniem pamiątkowej zakładki do książki z cytatem.

Cykl spotkań zainicjowany przez Duszpasterstwo Młodzieży Góra z parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Brzezinach, jest okazją do lepszego przygotowania się na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Piotr Młynarczyk

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365