Historia życiem pisana

Początek listopada to czas wspominania osób, które od nas odeszły, a szczególnie naszych przodków. Coraz częściej zdarza się jednak, że nasza wiedza genealogiczna kończy się na dziadkach, ewentualnie pradziadkach.

Z pomocą w tym temacie dla mieszkańców Brzezin i okolicznych miejscowości przychodzi Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin, które 1 listopada 2020 r. przekazuje w ręce czytelników nową pozycję książkową. Publikacja autorstwa Marianny Węgrzyn i Damiana Zegadło nosi tytuł „Historia życiem pisana. Brzezińskie Rody.” Przybliża ona historie 8 rodów: Bedla, Brzoza, Jędrocha, Malicki, Socha, Woźniak, Zegadło, Zychowicz. Do książki dołączona jest płyta CD z drzewami genealogicznymi.

Inspiracją do jej napisania były cykliczne spotkania genealogiczne, które odbywały się w Brzezinach w 2011 i 2012 roku. Książka oprócz korzeni rodzinnych, ciekawych historii mieszkańców zawiera także ponad 100 zdjęć ukazujących ludzi z dawnych czasów. Można z niej też np. dowiedzieć się, że Szymon Brzoza (1768-1829) był żonaty dwukrotnie – z Salomeą Kolano i z Jadwigą Bojer, poznać ciekawą historię ślubną Stefanii Zychowicz i Franciszka Zegadło, czy odkryć, że jednym z najczęstszych imion męskich w Brzezinach w XVIII w. było m.in. imię Kacper.

Pod koniec książki znajduje się rozdział: „Gdy rodziła się Niepodległość”. Jak piszą sami autorzy: Naszym pragnieniem jest, by to opracowanie było formą upamiętnienia ważnych historycznych dat. W 2018 roku obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w czym mieli udział także mieszkańcy Brzezin. Stąd ostatni rozdział, opowiadający o czasach I wojny światowej i udziale w niej członków brzezińskich rodów. Dotknęła ich niestety również II wojna światowa, której 80. rocznicę wybuchu obchodziliśmy w 2019, a w 2020 minęło 75 lat od jej zakończenia. 15 sierpnia 2020 roku to bardzo ważna, 100. rocznica tzw. „Cudu nad Wisłą”. Niech to będzie nasz mały wkład w obchody tych rocznic. Wierzymy, że publikacja stanie się także inspiracją do odkrywania swoich korzeni rodzinnych i budowania własnej tożsamości. Ta książka niech będzie darem wdzięczności dla naszych przodków, bez których nie byłoby nas.

Jedną z najlepszych zachęt do przeczytania książki stanowi tekst z okładki:

Aby przyjść na świat, potrzebowałeś:

 

2 rodziców

4 dziadków

8 pradziadków

16 prapradziadków

32 praprapradziadków

64 prapraprapradziadków

128 praprapraprapradziadków

256 prapraprapraprapradziadków

512 praprapraprapraprapradziadków

1024 prapraprapraprapraprapradziadków

2048 praprapraprapraprapraprapradziadków

 

Jeśli spojrzysz na 12 pokoleń wstecz, zobaczysz zapis

odzwierciedlający 400 lat i 4094 przodków.

 

Pomyśl przez chwilę…

Ile zmagań? Ile walk?

Ile trudności? Ile smutku?

Ile radości? Ile historii miłosnych?

Ile oczekiwań i nadziei na lepsze jutro?

 

Ile musieli dźwignąć Twoi przodkowie,

byś mógł dzisiaj cieszyć się z tego,

że JESTEŚ, że ŻYJESZ…

/Justin Coutts/

 

Książkę „Historia życiem pisana. Brzezińskie Rody.” można nabyć na stałych całorocznych stoiskach ze zniczami, które znajdują się przed wejściem na cmentarz w Brzezinach.

/KP/

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365