Jarmark Twórczości Ludowej Perełką Czarnej Nidy

25 września 2010 roku w Kowali odbył się Jarmark Twórczości Ludowej zorganizowany w ramach Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”.

Celem jarmarku była prezentacja dorobku kulturalnego obszaru LGD, tzn. gmin: Chęciny, Sitkówka-Nowiny i Morawica. Impreza odbyła się na placu przy Szkole Podstawowej im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” w Kowali, a prowadzili ją: Renata Posłowska, sołtys wsi Kowala, i Dariusz Krajewski, radny gminy Sitkówka-Nowiny. Wystąpiły zespoły folklorystyczne: Kowalanki, Szewczanki, Siedlecczanki, Bolechowiczanie, a przygrywał niezawodny Feliks Korban. Zagrała i zaśpiewała kapela „Andrusy”, a także Rodzinna Kapela Korbanów. Publiczność mogła posłuchać również Gminno-Szkolnej Orkiestry Dętej „Nowiny” oraz Chóru „Nowina” z Nowin. Swoją „Suitę Świętokrzyską” zaprezentował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Brzezina". Zaśpiewały też uczennice ze szkoły w Brzezinach, a wśród nich Ola Woźniak. Wystąpiła grupa teatralna ze szkoły w Kowali.

Jednym z głównych punktów programu był konkurs kulinarny na potrawę promującą obszar LGD „Perły Czarnej Nidy”. Do konkursu przystąpiły trzy koła gospodyń oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili m.in. wójtowie gmin oraz przedstawicielka restauracji „Spiżarnia” w Kielcach, po degustacji ustaliła następującą kolejność: I miejsce – Kowalanki za krupnik na zieleniatkach, II miejsce Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola (Marianna Węgrzyn) za kotleciki z kaszy gryczanej, III miejsce Szewczanki za kapustę kozibrodę na serwatce, wyróżnienia: Bolechowiczanki za placki ze śliwkami i SPBiP (Helena Lużyńska) za skwarowiec. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Oprócz potraw konkursowych zespoły przygotowały wiele innych przysmaków, jak: ciasta, żurek, chleb ze smalcem, kiszone ogórki o różnych smakach.

Twórcy rękodzieła artystycznego mogli wyeksponować swoje wytwory na stoiskach wystawowych. Kowalanki prezentowały kwiaty z bibuły, Klub Seniora z Nowin malarstwo, Wioletta Kruk z Morawicy i Magdalena Olszewska z Łabędziowa ręcznie robioną biżuterię, Monika i Edyta Majkowskie z Bieleckich Młynów przedmioty zdobione techniką decoupage, a Marianna Węgrzyn z Brzezin haftowane obrazy. Swoje stoisko miał również Lucjan Rabiej z Nowin, miłośnik fotografowania,  który prezentował kolekcję starych aparatów fotograficznych.

Impreza przygotowana została z wielkim rozmachem. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla dzieci, które mogły korzystać z nich nieodpłatnie. Pogoda była wyśmienita. Nie dopisała jedynie publiczność, a i nie wszyscy artyści i twórcy skorzystali z zaproszenia. Była to pierwsza impreza tego typu w Kowali i należy mieć nadzieję, że kolejne spotkają się z większym zainteresowaniem mieszkańców.

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365