6 listopada 2025 r., w atmosferze zbliżających się obchodów Narodowego Święta Niepodległości, kółko teatralne "FANTASTIC" ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach, pod kierunkiem pani Beaty Łabęckiej, zaprezentowało wzruszające i realistyczne przedstawienie historyczne pt. "Koronacja Bolesława Chrobrego". Inauguracja święta odbyła się w wyjątkowy sposób, z udziałem pocztów sztandarowych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Brzezin oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego z Chrobrza. Spektakl, zorganizowany z okazji 1000-lecia tego doniosłego wydarzenia, zachwycił zgromadzoną publiczność.
Przed rozpoczęciem inscenizacji, Krystian Gonciarz wprowadził widzów w historyczny kontekst. "Posłuchajcie opowieści, która miała swój początek 1000 lat temu. W świecie, w którym granice wytyczano ostrzem miecza, a sojusze przypieczętowywano krwią i przysięgami, na arenie historii pojawił się człowiek, który nie zamierzał zadowolić się rolą prowincjonalnego księcia. Nazywano go Bolesławem, Odważnym – Chrobrym. To historia o ambicji, która przekraczała ówczesne wyobrażenia; o władcy, który potrafił jednoczyć i niszczyć z równą pasją. Od Zjazdu Gnieźnieńskiego, gdzie przyjmował cesarza niczym równego sobie, po wojny, które rozszerzyły granice jego państwa od Bałtyku po Dunaj. To opowieść o tym, jak marzenie o koronie stało się rzeczywistością, a Polska – z plemiennego terytorium – przekształciła się w królestwo, które przetrwało wieki. Dalszego rysu historycznego dokonały pani Beata Łabęcka i Joanna Durdyń – Ozga. „Bolesław Chrobry był największym wojownikiem swoich czasów, był geniuszem wojskowym i talentem politycznym. Pokonywał przeciwnika przewyższającego go ilością wojska i techniką wojenną, jednocześnie organizował rozległe akcje polityczne, których rezultaty były obliczane na parę lat. Ten to właśnie człowiek, kontynuując dzieło ojca, zbudował w sercu Europy i w sercu Słowiańszczyzny silne państwo nazwane Polską, państwo, które trwa do dziś."
Te słowa idealnie wprowadziły publiczność w klimat średniowiecza. Historia rozpoczęła się od rozmowy rycerzy, towarzyszących młodemu Bolkowi, który jako zakładnik przebywał w kraju wroga. Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, uczniami, rodzicami, dziadkami oraz absolwentami szkoły, którzy przenieśli się w czasy średniowiecznego Gniezna. Młodzi aktorzy w fantastyczny sposób sprostali temu zadaniu. Realizmu inscenizacji dodawała dekoracja, doskonale dobrane stroje, adekwatne do uroczystości oprawa muzyczna oraz zachwycające tańce średniowieczne, które sprawiły, że widzowie poczuli się, jakby sami uczestniczyli w historycznej ceremonii.
W rolę Księcia Bolesława Chrobrego wcielił się utalentowany Leon Markowski z klasy drugiej, natomiast królewnę zagrała Maja Zychowicz, również drugoklasistka. Rolę Ottona perfekcyjnie zagrał uczeń klasy 5b, Krystian Gonciarz. Młodzi aktorzy, mimo swojego wieku, doskonale poradzili sobie z wymagającymi rolami, prezentując się na scenie z wielkim zaangażowaniem. Dumnie i realistycznie wyglądali również licznie zgromadzeni rycerze i damy dworu, którzy nie tylko recytowali, ale też tańczyli i śpiewali przy akompaniamencie pani Pauliny Pietryki. W ich role wcielili się zarówno uczniowie klasy drugiej, piątej "a" i piątej "b", ósmej jak i rodzice uczniów klasy drugiej, tworząc niezapomniany, międzypokoleniowy klimat.
Kulminacyjnym punktem przedstawienia był uroczysty akt koronacji. Historycznej chwili nadania korony dokonał Arcybiskup Hipolit, w rolę którego z dużym kunsztem wcielił się absolwent szkoły, Jakub Łabęcki. Co więcej, w symbolicznych, historycznych chwilach udział wzięli także rodzice: w rolę Króla (Bolesława Chrobrego po koronacji) wcielił się tata Leona, a rolę Królowej zagrała mama Mai. Ta współpraca podkreśliła wagę i wspólnotowy charakter wydarzenia.
Opowieść, przedstawiona z pasją i dbałością o szczegóły historyczne, nie tylko bawiła, ale przede wszystkim edukowała, pokazując, jakim mądrym i dalekowzrocznym władcą był Bolesław Chrobry i jak jego rządy wpłynęły na dalsze istnienie oraz potęgę Państwa Polskiego.
Aktorzy za swoje oddanie i realizm przedstawienia zostali nagrodzeni przez zachwyconą publiczność gromkimi, trwającymi długo brawami.
Przedstawienie kółka teatralnego "FANTASTIC" było doskonałym, artystycznym wprowadzeniem w obchody najważniejszego polskiego święta narodowego, przypominając społeczności szkolnej o korzeniach polskiej państwowości i wartościach, o które walczyli nasi przodkowie.
Na zakończenie koordynatorka tak dużego wyzwania, pani Beata Łabęcka, podziękowała za liczny udział i podkreśliła słowami Patrona Szkoły Jana Pawła II: "Ważnym elementem postawy patriotycznej jest pamięć o heroizmie i ofiarności przodków”. Cieszę się dodała prowadząca, że mogliśmy wnieść wkład w opowieść o Bolesławie Chrobrym, władcy, który położył podwaliny pod państwo, którego niepodległość świętujemy. Niech pamięć o naszych bohaterach i dążeniu do suwerenności zawsze pozostaje żywa.
Na zakończenie popłynęły słowa uznania ze strony Dyrektora Szkoły, pana Krzysztofa Kubickiego, który osobiście podziękował pani Beacie Łabęckiej za ogrom pracy i serca włożone w przygotowanie tego niezwykłego spektaklu, oraz zaproszonych gości: wiceburmistrza pana Marcina Dziewięckiego, który zaprosił zgromadzonych na miejsko-gminne obchody święta do Morawicy, oraz dyrektora Szkoły im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu, Grzegorza Woźniczko - naszego absolwenta, który przekazał na ręce dyrektora szkoły pamiątkowy medal z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. "Tak zawiązują się przyjaźnie między szkołami" – skomentowała pani Joanna Durdyń-Ozga, dodając, że kółko teatralne „FANTASTIC”, obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia i 10-lecie nadania nazwy. To wydarzenie teatralne miało stanowić uroczyste podsumowanie dwóch dekad działalności artystycznej, pasji i pracy włożonej przez uczestników kółka i jego opiekunkę, panią Beatę Łabęcką.
fot. A. Kurdek






































