Kronika wydarzeń przedszkolnych – listopad, grudzień 2013

Ostatnie dwa miesiące roku 2013 w naszym Punkcie Przedszkolnym obfitowały w bardzo liczne i ciekawe wydarzenia.

We wtorek 5 listopada odbyło się spotkanie z panem leśniczym Michałem Kubickim. Dzieci powitały gościa piosenką przedszkolną, a później wysłuchały opowiadania na temat leśnych zwierząt i ich przygotowań do zimy. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki o zwierzątkach i prezentowały sposób ich poruszania się. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, a na zakończenie dzieci wręczyły gościowi upominek i gorąco podziękowały za ciekawą prelekcję.

6 listopada 2013 r. grupa starsza wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez funkcjonariuszy policji. Pani policjantka przygotowała jezdnię ze światłami a dzieci były autkami poruszającymi się po niej. Byli również piesi przechodzący przez wyznaczone przejście. Miało to przybliżyć dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni.

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Święto to zostało ustanowione w setną rocznicę wyprodukowania pierwszej pluszowej zabawki – misia. Przedszkolaki urządziły swoim ulubionym maskotkom prawdziwe święto. Były konkursy, tańce, prezenty i wspólne kolorowanie postaci najbardziej znanych pluszowych misiów. Dzieci miały też okazję poznać historię tej pluszowej zabawki. Zapoznały się z popularnymi na całym świecie misiami, które występują w literaturze i filmach dla dzieci.

Z tej okazji dzieci z grupy starszej wyjechały do Kielc na warsztaty zorganizowane przez Muzeum Zabawek i Zabawy. Pan prowadzący zajęcia opowiedział uczestnikom bajkę o misiu i przedstawił historię powstania pluszowego przyjaciela. Każde dziecko zrobiło dla siebie metodą origami misia, nadając mu przy tym imię. Inny niż zwykle rodzaj zajęć bardzo się przedszkolakom podobał. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę pluszowego misia, którego zabrało do domu.

W dniu 29 listopada odbyły się w przedszkolu tradycyjne zabawy „andrzejkowe”, tj. lanie wosku, wróżenie z butów, losowanie przyszłych zawodów. Wszystko oczywiście na wesoło i z przymrużeniem oka.

3 grudnia w naszym przedszkolu był dniem szczególnym, ponieważ od samego rana na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Przybycie św. Mikołaja poprzedził występ aktorów z teatrzyku „Kubuś”, którzy zaprezentowali bajkę „Czerwony Kapturek”. Po przedstawieniu odbyły się różne zabawy i konkursy, w których chętnie brały udział przedszkolaki. Następnie dzieci przywitały św. Mikołaja piosenką i wierszami, za co otrzymały paczki. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.

Już po raz czwarty „Akademia Przedszkolaka” w Brzezinach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia „Wiosna” pod hasłem „Szlachetna Paczka”. Rodzice przedszkolaków z gr. II przygotowali dla wybranej rodziny świąteczny podarunek. W dniu finału, tj. 7 grudnia 2013 r. przedszkolaki wraz z rodzicami i wychowawczynią przekazali go do magazynu „Szlachetnej Paczki”, który mieścił się w Urzędzie Gminy w Morawicy. Wychowawczyni Joanna Strójwąs, jako wolontariuszka akcji, serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom i zaprasza do udziału w tej pięknej inicjatywie już za rok!

Tego samego dnia wszystkie przedszkolaki z Gminy Morawica zostały zaproszone po raz pierwszy do Centrum Samorządowego na wspaniałą zabawę mikołajkową. Dzieci z naszego punktu uczestniczyły bardzo licznie wraz z rodzicami i wychowawcami w tej zabawie. Wszystkie zostały przy tym obdarowane paczką ze słodyczami.

Dnia 16 grudnia odbyło się oficjalne przeliczenie monet 1-groszowych i nie tylko przez dzieci z grupy starszej, które brały udział w akcji „Góra Grosza”. Dzieci wspólnie z rodzicami zebrały kwotę 55 zł 40 gr. Wszystkim biorącym udział w tej akcji serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

W dniach od 16 do 19 grudnia najstarsza grupa przedszkolna zorganizowała kiermasz bożonarodzeniowy pod nazwą „Kiermasz świątecznych wypieków”. Domowe ciasteczka przygotowane przez rodziców i wychowawców cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci szkolnych i nie tylko. Największe powodzenie miały pierniczki, które przybrały różne kształty i kolory. Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w kiermaszu.

W przedświątecznym tygodniu w grupie średniaków odbyły się warsztaty plastyczne. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami pod okiem zaproszonego plastyka wykonały przepiękne karty świąteczne. Wraz z życzeniami dzieci przekazały własnoręcznie wykonane kartki swoim najbliższym.

Dnia 20 grudnia dzieci z grupy starszej zaprezentowały swoim rodzicom Jasełka Bożonarodzeniowe. Wszyscy włożyli w przygotowanie dużo serca. Życzenia świąteczne przekazane przez dzieci w wierszach i kolędach wywołały wzruszenie wśród rodziców. Tego dnia świętowały również średniaki i maluchy. Panie w grupach przybliżyły tradycje dzielenia się opłatkiem, wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole. Dzieci z pewnością poczuły wyjątkowość zbliżających się świąt.

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365