Liturgia Wielkiego Tygodnia

Wielki Czwartek

Msza święta rozpoczęła się o godz. 18.00. Liturgia tego dnia upamiętnia ustanowienie przez Pana Jezusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, oraz miłości bliźniego objawiającej się w służbie.

Mszę Świętą koncelebrowali ksiądz proboszcz Józef Knap oraz ksiądz wikariusz Dariusz Miler. Do tradycyjnych obrzędów w tym roku doszedł kolejny. Podczas eucharystii ksiądz proboszcz umył stopy kilku ministrantom na pamiątkę wydarzenia, które dokonało się w Wieczerniku.

Pod koniec liturgii młodzież złożyła życzenia kapłanom z okazji ich święta i ofiarowała symboliczne białe róże. Na koniec odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu na Ołtarz Wystawienia. Jezus Eucharystyczny został umieszczony w Ciemnicy co miało symbolizować i przypominać jego uwięzienie przed męką. Czuwanie tego dnia trwało do godziny 22.00 i zakończyło się odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali i odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

------------------------------------------------

Wielki Piątek

Liturgia wielkopiątkowa rozpoczęła się o godz. 16.00 Nowenną do Bożego Miłosierdzia. Po niej ks. proboszcz poprowadził Drogę Krzyżową. Następnie odbyła się Liturgia Słowa i adoracja Krzyża. Po jej zakończeniu kapłani udzielili wiernym komunię świętą. 

Ostatnią część liturgii stanowiło przeniesienie Jezusa Eucharystycznego w monstrancji przykrytej białym welonem do Grobu. Od tego momentu rozpoczęła się warta strażaków i adoracje wiernych. O godz. 20.00 czuwanie tradycyjnie poprowadziła Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki. Rozpoczęło się ono od pokazu krótkiego filmu pt. "Most nadziei", pokazującego bardzo obrazowo na czym polegała ofiara Syna Bożego.

Adoracja przy Grobie Pańskim trwała przez całą noc.

------------------------------------------------

Wielka Sobota i Rezurekcja

Wieczorne obchody liturgiczne rozpoczęły się o godz. 19.00 od poświęcenia ognia przed wejściem do kościoła. Z "nowym" ogniem w zapalonym paschale wszedł do ciemnej świątyni ks. proboszcz ogłaszając, że jest to Światło Chrystusa. Później wierni wysłuchali czytań biblijnych i w końcu na Chwała na wysokości znów zabiły dzwony. Bogactwo liturgii zawierało jeszcze poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, litanię do Wszystkich Świętych i Eucharystię.

Radość Wielkanocną wypełniła także poranna procesja rezurekcyjna w Wielką Niedzielę. Na przedzie niesiony był krzyż z czerwoną stułą oraz figura Zmartwychwstałego. Nie zabrakło także sztandarów, feretronów, ministrantó z dzwonkami, chóru, dziewczynek sypiących kwiatki... Wszystko na cześć Jezusa, który pokonał śmierć niesionego przez kapłana w monstrancji.

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365