Miłujący Boga i bliźniego, oddany Niepokalanej

Od 19 do 21 grudnia 2014 roku parafianie z Brzezin przeżywali Triduum ze św. Maksymilianem Marią Kolbe. Dołączył on bowiem do patronów tej parafii. Całość była poprzedzona Nowenną do tego wielkiego świętego z Niepokalanowa oraz spotkaniem młodych „Herbata z aureolą”, któremu patronował.

W piątkowe popołudnia w Świetlicy w Brzezinach dzięki uprzejmości Fundacji Kazimierz z Bilczy odbyła się projekcja filmu fabularnego „Życie za życie” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Przybyło na nią kilkadziesiąt osób, które chciały poznać postać świętego Maksymiliana. Film zaprezentował Jego osobę przez pryzmat ostatniego czynu miłości – oddania swego życia za brata.

W sobotę, w dzień poświęcony Matce Bożej, za przykładem świętego franciszkanina ksiądz proboszcz Józef Knap oddał parafię pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w opiekę Niepokalanej Maryi. Akt ten został poprzedzony nabożeństwem ku Jej czci, podczas którego odbył się śpiew Akatystu. Wykonały go schola Angelo z Piotrkowic z pomocą Scholi Parafialnej im. św. Stanisława Kostki z Brzezin.

Kulminacyjnym wydarzeniem była niedzielna uroczystość, na którą przybyli do brzezińskiej parafii goście z Niepokalanowa. Homilie na mszach głosił ojciec gwardian Mirosław Bartos. Towarzyszyło mu 5 sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Przygotowały one spotkanie z dziećmi oraz program słowno-muzyczny o życiu konsekrowanym. Na mszy o godz. 12.00 odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego przez gwardiana Niepokalanowa. Relikwiarz w kształcie płomienia z symbolami nawiązującymi do tego patrona (dwie korony i krzyż franciszkański) spoczął na specjalnie przygotowanym ołtarzu. Zawieszono w nim obraz Świętego Maksymiliana, który od wielu lat zdobi ściany brzezińskiego kościoła. Oprawę eucharystii przygotowała schola parafialna. W uroczystości wzięła udział delegacja Rycerstwa Niepokalanej wraz z pocztem sztandarowym. Na koniec mszy wszyscy wierni mogli ucałować relikwie św. Maksymiliana i zabrać ze sobą pamiątkowy obrazek.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia było spotkanie Lectio Divina, które poprowadzili goście z Niepokalanowa. Przybliżyli wszystkim oddanie się Maryi tak bardzo popularyzowane przez św. Maksymiliana.

Niech podsumowaniem będą słowa z wstępu do uroczystej sumy: Prosimy Cię drogi Ojcze Maksymilianie oręduj za nami, ucz nas Miłości bezwarunkowej i proś naszą Matkę Maryję o szczególną opiekę nas naszą parafią. Jej się oddaliśmy i pragniemy, by ta parafia stała się prawdziwym Domem Niepokalanej. O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie. Święty Maksymilianie módl się za nami!

Bogu niech będą dzięki za ten piękny i owocny czas dla całej parafii.

Zapraszamy do obejrzenia:

I Dzień Triduum

II Dzień Triduum

 III Dzień Triduum.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365