O Betlejemskim Świetle Pokoju

Mija kolejny rok, kiedy harcerze z 44 i 4 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej i zuchy z 47 Kieleckiej Gromady Zuchowej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju dla mieszkańców naszej lokalnej społeczności. 21 grudnia 2015 r. o godzinie 11:15 zjawiliśmy się w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, gdzie odbyliśmy uroczystą ceremonię przekazania Światła na ręce przedstawiciela gminy pana wójta Mariana Burasa. Tradycyjnie towarzyszyły nam kolędy wraz z dźwiękami gitary.

Rytuał przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju to złożony proces. Od lat ogień wędruje po świecie niosąc ludziom ciepło, wysiłek i trud podróży. Wydaje się zaskakujące, ale dokładnie tak jest. Bowiem zanim Światło dotrze do naszych domostw, swoją drogę rozpoczyna w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, po czym rusza wielką sztafetą przyjaźni. Tempo tego biegu to wysiłek setek tysięcy skautów z całego świata zaangażowanych w niesienie dobra.

Każda edycja sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju nosi swoją dumną nazwę. W tym roku, nie przypadkiem, działamy w myśl hasła "Zauważ Człowieka". Doskonale wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest chwila odpoczynku. Aby móc zatrzymać się i zastanowić nad własnym życiem. Niby wszystko proste i oczywiste, przecież od tego są święta. Jednak dominujący czynnik, który rozbija tą sielankową wizję to właśnie CZŁOWIEK. Tak, czyli Ty i ja, twój przyjaciel, moja mama, pani w sklepie, niemowlak na porodówce. Zatrzymaj się, podnieś głowę znad własnego odbicia, i rozejrzyj się, czy nie dzieje się krzywda. Czy każdy wokół Ciebie jest godnie traktowany?

Piotr Młynarczyk

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365