O powinności Miłości

W niedzielę 14 marca 2021 roku do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie kolejnych patronów. Ks. kan. Henryk Terpiński, proboszcz parafii w Dębskiej Woli na rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych wniósł cząstkę kości Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Zostały umieszczone na przygotowanym ołtarzu z wizerunkiem patronów, udekorowanym 13 czerwonymi kwiatami symbolizującymi każdego z nich. Na wejście śpiewana była pieśń „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, która zgodnie z przekazem towarzyszyła była prostym ludziom z Pratulina podczas męczeńskiej obrony ich cerkwi. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna. Eucharystia była sprawowana z prośbą o błogosławieństwo Boże dla pochodzącego z parafii brzezińskiej księdza arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC, którego papież Franciszek mianował metropolitą gdańskim.

W czasie homilii ks. Henryk Terpiński przypomniał, że „jakże ważną rzeczą jest, żebyśmy sobie zdali sprawę, że jeżeli tu razem jesteśmy, oddajemy cześć Bogu, to On nami jest szczęśliwy: mną, tobą, każdym z nas. I byłoby bardzo niedobrze, gdybyśmy Go trzymali tylko na dystans, co dzisiaj nam często zostaje. A niestety robią nam pewien wyrzut sumienia Ci błogosławieni, prości ludzie z Pratulina, że przychodzimy do kościoła, a nie pragniemy Chrystusa, tylko chcemy spełnić obowiązek bycia na Mszy Świętej. Nie, to żaden obowiązek, to powinność Miłości.”

Uroczystą Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami męczenników. Każdy na pamiątkę mógł zabrać obrazek z modlitwą do nowych patronów. Rekolekcje wielkopostne w parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach trwały trzy dni.

Męczennicy pratulińscy byli oni prostymi chłopami z Podlasia. Zasłynęli niezwykłym męstwem i przywiązaniem do swej wiary podczas prześladowań Kościoła katolickiego, które miało miejsce na terenie zaboru rosyjskiego. Jako unici zostali przymuszeni do oddania swej cerkwi przedstawicielom carskim. Ponieśli śmierć męczeńską 24 stycznia 1874 roku broniąc parafialnej świątyni. Umierali pełni pokoju, z modlitwą na ustach. Nie złorzeczyli prześladowcom, gdyż jak mówili: "słodko jest umierać za wiarę". Relikwie męczenników w 2018 roku przekazał grupie pielgrzymów z Brzezin biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Niech męczeńska krew Wincentego, Daniela, Łukasza, Konstantego, Konstantego, Bartłomieja, Aniceta, Filipa, Ignacego, Jana, Maksyma, Onufrego, Michała wyprasza u Ojca w niebie dar jedności i pokoju dla Kościoła, Ojczyzny i naszych rodzin.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365