Ocalić od zapomnienia

W czwartek 15 kwietnia w kościele p.w. Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta Msza Św. koncelebrowana w intencji ofiar pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni na wschodzie przez sowieckie NKWD wiosną 1940 r. oraz wszystkich ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w dn. 10.04.2010 r., a szczególnie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a także w intencji śp. Stanisława Rabieja, aspiranta Policji Państwowej ur. w Brzezinach, zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 r. przez NKWD. Eucharystia rozpoczęła uroczystość upamiętniającą 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Jej inicjatorem na naszym terenie był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach, a koordynatorem ks. Rafał Nowiński. Szkoła uzyskała certyfikat potwierdzający posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorwania aspiranta Policji Państwowej Stanisława Rabieja. Patronem honorowym akcji był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, a głównym organizatorem o. Józef Joniec ze Stowarzyszenia "PARAFIADA". Obaj zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Oprócz społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach na mszę przybyła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” z Kowali, wójt Gminy Morawica, wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, radni, reprezentanci Straży Pożarnej oraz mieszkańcy Brzezin, Nidy, Podwola i Kowali. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Jan Pragnący. Po Mszy Św. wszyscy zgromadzeni udali się przed budynek szkoły w Brzezinach, gdzie odbyło się posadzenie Dębu Katyńskiego poświęconego asp. policji Stanisławowi Rabiejowi. Dokonali tego przedstawiciele rodziny zamordowanego w Katyniu, a także reprezentanci władz lokalnych i społeczności lokalnej.

Następnie Dyrektor ZS zaprosił zebranych na halę gimnastyczną, gdzie uczniowie zaprezentowali specjalnie przygotowany program artystyczny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wszyscy zebrani uczcili ofiary katastrofy minutą ciszy. Akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II przeplatana była z prezentacjami multimedialnymi poświęconymi Katyniowi, tragedii pod Smoleńskiem i Panu Stanisławowi Rabiejowi.

Na zakończenie uroczystości przybyli goście mogli obejrzeć obrazy przekazane przez malarza Andrzeja Rabieja oraz dokonać wpisu do Księgi Kondolencyjnej.

W trakcie całej uroczystości uczniowie z Brzezin trzymali ziemię z Katynia, która została przekazana przez rodzinę Pana Rabieja. Urna z ziemią w przyszłości zostanie umieszczona w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Do tego czasu zaopiekuje się nią Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365