Odpust w Parafii

"O Panno Święta, Tyś przez Aniołów jest do nieba wzięta, Niepokalanie Poczęta!..." rozbrzmiało kolejny raz w brzezińskim kościele, w którym 15 sierpnia, we Wniebowzięcie NMP uroczyście obchodzony jest odpust parafialny.

Homilię na mszach świętych wygłosił salwatorianin z Mikołowa koło Katowic, ks. Krzysztof Świętoń. Przypomniał, że niebo nie jest nad nami, w chmurach, a w naszych sercach. Na sumie odbyło się poświęcenie kwiatów i ziół, które zostały przyniesione do kościoła. Przed ołtarzem stały również piękne, pracochłonne wieńce wykonane przez KGW. Kobiety z Brzezin stworzyły wieniec w kształcie tablic z 10-cioma przykazaniami, z Nidy jako dzwon "Ave Maryja", a z Kowali w formie kapliczki z figurą Niepokalanej. Po  sumie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Jak zwykle z okazji odpustu do Brzezin ściągnęły tłumy wiernych. Po uczcie duchowej każdy mógł udać się na licznie stragany znajdujące się na parkingu dolnym. Można było również skorzystać z karuzeli, trampoliny, zjeżdżalni czy przejażdżki na kucyku. Istny raj dla dzieciaków.

Z okazji tego pięknego święta Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola na górnym parkingu przygotowało stoisko promocyjne naszej miejscowości. Można było na nim nabyć wytwory pani Cecylii Korban oraz lokalne wydawnictwa (m.in. książkę "W cieniu krzyżu, w cieniu brzóz", tomik poezji Bogumiły Skóry, nr 1 Biuletynu "Brzezina" oraz publikacje pani Danieli Kowalskiej). Dodatkową atrakcją była specjalnie przygotowana wystawa, dzięki której każdy mógł poznać historię i różne ciekawostki na temat Brzezin. Wśród bloków tematycznych znalazły się informacje na temat: organizacji brzezińskich - KGW, Zespołu "Brzezina", Chóru Parafialnego, ZHP, OSP, Szkoły; osób pochodzących z naszej miejscowości - ks. bpa Mieczysława Jaworskiego, płk Franciszka Żarnowskiego, asp. Stanisława Rabieja; rodzin Józefy Meller i Władysława Zygadło oraz dworu w Brzezinach. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Bardzo dobrze, że ten dzień, oprócz charakteru duchowego, stał się okazją do kreowania tożsamości lokalnej.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365