Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!

Brzezińskie Uroczystości Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski w Brzezinach odbyły się dnia 10 listopada 2018 roku. Przy śpiewie Roty delegacje złożyły kwiaty przy Murze Pamięci Ofiar Wojen znajdującym się na cmentarzu.

Następnie wszyscy zebrani przy ołtarzu polowym zostali zaproszeni wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Spotkanie poprowadził Damian Zegadło. Śpiewy przeplatane były wymienianiem osób związanych z Brzezinami, którzy zaangażowali się w walką o Ojczyznę. Pieśni patriotyczne przygotowały Koła Gospodyń z Brzezin i Nidy oraz Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta z Morawicy pod batutą Pawła Czekaja. Najbardziej ochoczo śpiewały zuchy brzezińskie.

W trakcie spotkania została przekazana flaga, jaką sołectwo Brzeziny otrzymało od Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Głos zabrał ks. proboszcz Józef Knap, który pochwalił inicjatywę wspólnego świętowania.

Przybyli na uroczystości zostali ozdobieni biało-czerwoną wstążeczką, otrzymali śpiewniczek, a na ogrzanie gorącą herbatę z imbirem. W spotkaniu wzięły udział poczty sztandarowe z OSP Brzezin, Nida i Kowala, z SP Brzezin oraz związku kombatanckiego.

Część pierwszą zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz uroczyste przejście do kościoła, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej o. Jakub Zawadzki OCist, pochodzący z Brzezin.

Liturgię przygotowali członkowie stowarzyszenia, a oprawę muzyczną prowadziła orkiestra dęta. Płomienne kazanie wygłosił o. Jakub. Powiedział m.in. „Drodzy, kiedy myślę i mówię dzisiaj o Polsce, to wracam wspomnieniami do rodzinnych stron, do mojej małej Ojczyzny. Do tej brzezińskiej ziemi, gdzie tak jak wy, mieszkałem i wychowywałem się. Widzę wiejski dom z ogródkiem, podwórko, a na nim kury, kaczki, gołębie …. Moja Ojczyzna to łąki umajone, to krzyże i figurki przydrożne; moja ojczyzna to szkoła, remiza i boisko szkolne, to mój Kościół parafialny, cmentarz, mój ksiądz Proboszcz, Roraty, Rezurekcja i Boże Ciało. Kiedy to wszystko wspominam, to serce mi mocniej bije. Dumny jestem, że jestem synem tej Ojczyzny. I kiedy myślę i mówię dzisiaj o Polsce, to chciałbym, aby tutaj, między Bugiem a Odrą, Tatrami a Bałtykiem, Bóg był na swoim miejscu, jak to bywało przez wieki. Byśmy już nie musieli ze łzami śpiewać: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, tylko „pobłogosław Panie”.

Organizatorami obchodów były: Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, Rada sołecka na czele z sołtysem Ryszardem Znojem, KGW Brzeziny i Nida, OSP Brzeziny, Nida i Kowala oraz SP Brzeziny.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365