Papież Jan Paweł II w Brzezinach

Uroczysta eucharystia będąca parafialnym dziękczynieniem za dar kanonizacji Jana Pawła II została odprawiona 18 maja 2014 r. o godz. 12.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach.

Przed mszą zostały wyświetlone dwa krótkie filmy przybliżające postać papieża Polaka. We wstępie można było usłyszeć: „Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach, przeżywa dziś piękny dzień. Za chwilę do grona naszych patronów poprzez obecność w relikwii uroczyście dołączy święty Jan Paweł II. Na tę chwilę wielu z nas czekało od dłuższego czasu. Papież jednak sam wiedział, kiedy będzie najlepszy moment. Jakby to powiedziała siostra Bronisława, dzięki której relikwie trafiły z Watykanu do naszej parafii – ‘Papież sam się o to zatroszczył’.

Dziś w 94 rocznicę jego urodzin pragniemy go uroczyście przywitać w naszej parafii. Jest to także dzień parafialnego dziękczynienia za dar kanonizacji Jana Pawła II. Dziękuje parafia, dziękują rodziny, ale zapewne także wielu z nas indywidualnie chce mu podziękować za wstawiennictwo u Boga w różnych sprawach.

Od dnia dzisiejszego relikwie Papieża Modlitwy, Papieża Pokoju, Papieża Rodziny, Papieża Miłosierdzia Bożego, Papieża Ekumenizmu, Papieża Nadziei będą czczone w brzezińskiej świątyni.

Wierzymy jednak, że w tej uroczystości i w całym kulcie nie będzie najważniejszy Papież, tylko Ktoś inny. Ten, którego święty Jan Paweł II zawsze nam pokazywał i do, którego ciągle nas przybliżał – Najświętszy, Prawdziwy i Jedyny Bóg. Święty Janie Pawle II módl się za nami!”

Po tych słowach przy śpiewie pieśni ze słowami z wiersza „Słowiański papież” Juliusza Słowackiego ksiądz dziekan Jan Ciszek wprowadził do brzezińskiej świątyni relikwie św. Jana Pawła II i przekazał je na ręce Proboszcza Parafii ks. Józefa Knapa. Relikwiarz w kształcie krzyża został zakupiony przez Redakcję Pisma Parafialnego SANCTUS. Została w nim umieszczona relikwia krwi papieża znajdująca się w zaplombowanej kapsule.

Podczas mszy św. relikwiarz został on umieszczony na ołtarzu bocznym, który został specjalnie udekorowany przez panie Ewę Wojcieszyńską, Agatę Kurdek i młodzież z parafii. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna, ministranci, dzieci i młodzież ze szkoły w Brzezinach oraz chór parafialny. Na mszy nie zabrakło również delegacji z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II na czele z pocztem sztandarowym.

Podczas homilii ksiądz Jan Ciszek przypomniał licznie zebranym wiernym postać świętego papieża. Koncelebrowana Eucharystia sprawowana była w kielichu ofiarowanym naszej parafii w 1990 roku przez papieża Jana Pawła II. Po komunii świętej został odśpiewany hymn dziękczynienia „Uwielbiaj duszo moja sławę Pana mego”.

Na zakończenie mszy św. odbyło się ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II. Każdy uczestnik liturgii na pamiątkę uroczystości otrzymał pamiątkowy obrazek ze słowami papieża „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości (…). Nie lękajcie się być świętymi.”

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej uroczystości w brzezińskiej parafii. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365