Patronka Europy w Brzezinach

Dnia 11 marca 2018 roku, w IV Niedzielę Wielkiego Postu (Laetare) ks. Rafał Gudwański, dyrektor Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego w Rabce-Zdrój wprowadził do kościoła w Brzezinach relikwie św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein.

Główna uroczystość odbyła się na mszy świętej o godz. 10.00. Relikwie zostały umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu z wizerunkiem patronki na tle Gwiazdy Dawida, otoczonej płomieniami i zwieńczonej krzyżem karmelitańskim. Jego symbolika przybliża najważniejsze elementy z życia świętej. Edyta urodzona w rodzinie żydowskiej odkrywa Boga w Kościele Katolickim. Wstępuje do klasztoru karmelitańskiego, a stamtąd trafia do obozu koncentracyjnego, by zakończyć ziemską wędrówkę w płomieniach pieca krematoryjnego w Birkenau. Relikwiarz spoczął na przygotowanym ołtarzu udekorowanym różowymi różami nawiązującymi do Niedzieli Laetare.

Oprawę liturgii uroczystej eucharystii przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach oraz schola parafialna. Podczas homilii ks. Rafał przybliżył parafianom tematykę Krzyża i otwarcia się na jego przyjęcie. Przypomniał także, że nowa patronka parafii sama wybrała sobie nowe imię zakonne „od Krzyża”. W jej życiu urzeczywistniła się ofiara i chwała Krzyża Chrystusowego.

Przyjmijmy naukę jaką daje nam nasza nowa patronka: „Krzyż nie jest celem samym w sobie. Wznosi się w górę i wskazuje drogę.”

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365