Patronowie Miłosierdzia w Brzezinach

Niedziela wielkanocna 19 maja 2019 roku w parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżyta była w sposób uroczysty. Przy udziale dzieci pierwszokomunijnych do kościoła zostały wprowadzone relikwie I stopnia św. Wincentego a Paulo i św. Ludwiki de Marillac. Parafia otrzymała je od sióstr szarytek. Relikwie wniosła do świątyni s. Sylwia Węgrzyn ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i przekazała na ręce ks. kanonika Józefa Knapa. Fundatorem relikwiarza była pewna osoba z Kowali.

Wprowadzeniem do uroczystości była modlitwa wincentyńska, która znalazła się także na pamiątkowym obrazku:

Panie, pozwól mi być dobrym przyjacielem wszystkich ludzi; pozwól mi ofiarować ufność temu, kto cierpi i żali się, temu, kto z dala od Ciebie szuka oświecenia, temu, kto nie wie, jak zacząć, temu, kto chce się zwierzyć i nie ma do tego sił.

Panie, pomóż mi, abym nie minął nikogo z obojętną twarzą z zamkniętym sercem pospiesznym krokiem. Panie, daj, bym natychmiast dostrzegł, kto stoi u mego boku, kto smuci się bezradny, kto cierpi i to ukrywa, kto jest samotny. Panie, podaruj mi delikatność, która otwiera serca; uwolnij mnie od egoizmu, abym Ci służył, abym Cię miłował, abym Cię słuchał, w każdym człowieku, którego pozwolisz mi spotkać.

Oprawę liturgii przygotowała schola i chór parafialny. Historię życia nowych patronów przybliżyła wiernym s. Sylwia Węgrzyn. Praktycznym wymiarem uroczystości była, po wszystkich mszach świętych, zbiórka pieniędzy na budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie. Dzięki hojności wiernych udało się zebrać 4400 zł.

Święci Wincenty i Ludwika żyli na przełomie XVI i XVII wieku we Francji. Burzliwe drogi kapłańskie Wincentego doprowadziły go w końcu do założenia Zgromadzenia Księży Misjonarzy - lazarystów. Spotkanie z Ludwiką zaowocowało powstaniem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, zwanych szarytkami. Oboje służyli biednym i zapomnianym. Święty Wincenty a Paulo został ogłoszony patronem wszystkich dzieł miłosierdzia w Kościele.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365