Pod biało-czerwoną

Biel z czerwienią na zawsze złączona

W jedno pojęcie najdroższe

I sercu Polaka najbliższe

Nasza BIAŁO-CZERWONA

M. Węgrzyn „Barwy narodowe”

Bocianie Gniazdo – Antologia

 

W dniu 11.11.2022 r. o godz. 15.00 w Brzezinach odbyła się ceremonia uroczystego wciągnięcia flagi na masz w ramach Projektu „Pod biało-czerwoną”. Działanie to zakładało sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Poparcie dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która znajduje się w centralnym miejscu Brzezin wyrazili mieszkańcy, potwierdzając to również tłumnym przybyciem na tę uroczystość w dniu wczorajszym.

Jak podkreśliła Monika Malicka, Kierownik działu Promocji Miasta i Gminy Morawica data tego wydarzenia nie była przypadkowa. To ważne, że spotkaliśmy się w dniu 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ceremonię, wspólnie z lokalną społecznością, swoją obecnością uświetnili: pan Marian Buras – Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, pan Krzysztof Słoń – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, pan Jacek Kuzia – Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach, pan Marcin Bęben – Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, pan Marcin Dziewięcki – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, pan, Damian Wożniak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Morawicy, pan Ryszard Znój – radny Rady Miejskiej w Morawicy i sołtys Brzezin, pan Sebastian Król – radny Rady Miejskiej w Morawicy, ks. Kanonik Józef Knap- Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach, ks. Mariusz Kałka – wikariusz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach, pan Krzysztof Kubicki- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzezinach, pani Katarzyna Telka – Wicedyrektor szkoły, pani Aleksandra Głodek – Dyrektor Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Brzezinach, pani Marianna Węgrzyn – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin, Szkolno – gminna Orkiestra Dęta w Morawicy pod kierownictwem kapelmistrza Pawła Czekaja, druhowie strażacy z OSP w Brzezinach, Nidzie i Kowali, Dowódca uroczystości druh Stanisław Pietrzykowski, zespół „Mała Brzezina” z Akademii Przedszkolaka w Brzezinach, uczniowie i Zuchy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach, zespół folklorystyczny „Brzezinianki”, grupa Teatralna Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin.

Zuchy z gromady „Smoki z brzozowych wzgórz” wraz z drużynową Beatą Łabęcką pełniły wartę honorową.

Uroczystego podniesienia flagi na maszt dokonali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach. Poczet flagowy reprezentowali: druh Mariusz Pańtak - dowódca pocztu flagowego, druh Tomasz Woźniak – flagowy, druh Kamil Gruszczyński – asystujący.

Po wysłuchaniu hymnu, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – pan Marian Buras.

Mówił o tradycji Święta, zwracając szczególną uwagę na ważność symboli takich jak flaga, hymn i barwy narodowe. Zaznaczył, iż wyeksponowanie tego masztu w centrum Brzezin było wspaniałą inicjatywą.

Pan Senator Krzysztof Słoń podkreślił, iż to ważne, aby w dobie dzisiejszych czasów być dumnym ze swojej przynależności narodowej. Ważne jest również to, aby jednoczyć pokolenia i od najmłodszych lat wpajać wartości, które zostają na zawsze. A ta uroczystość jest tego przykładem.

Ksiądz Kanonik Józef Knap – proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach powiedział, iż jest wdzięczny Bogu za to, że ta flaga powiewa w Brzezinach.

Na zakończenie części oficjalnej zaproszeni goście oraz przedstawiciele placówek oświatowych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Zuchy z gromady „Smoki z brzozowych wzgórz” złożyły znicz.

Po opuszczeniu placu przez kompanię składającą się z pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Brzezin, Kowali, Nidy, Kopalni Dolomitu Lafarge oraz Szkoły im. Jana Pawła II w Brzezinach rozpoczęła się część artystyczna.

Jako pierwsza zaprezentowała się Szkolno – Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy pod kierownictwem Pawła Czekaja w wiązance utworów patriotycznych.

Następnie pani Marianna Węgrzyn wyrecytowała Wiersz: „Barwy narodowe” własnego autorstwa z tomiku „Bocianiego Gniazda – Antologia”.  Najmłodsi artyści z Akademii Przedszkolaka w Brzezinach zaprezentowali piosenkę „Serce w plecaku”. Aranżację utworu przygotował pan Krzysztof Korban – kierownik muzyczny Zespołu „Mała Brzezina”.  Uczniowie szkoły pod opieką pani Beaty Podgajnej przygotowali utwór: „Marsz Sybiraków”. Solista Jakub Nowak zaśpiewał piosenkę: „Taki kraj” .

Na wydarzeniu nie zabrakło też zespołu folklorystycznego „Brzezinianki”. Panie wykonały pieśń „Deszcz jesienny”. Koncert pieśni patriotycznych zakończył występ Grupy Teatralnej Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin. Artyści zaśpiewali utwory „Wojenko wojenko” i „Modlitwa Obozowa”. Akompaniował im pan Krzysztof Korban.

Podsumowując uroczystość nie można zapomnieć o panu Ryszardzie Znoju – Sołtysie wsi Brzeziny – który wraz z radnym Damianem Woźniakiem swoją postawą jednoczy lokalną społeczność, co było widoczne na wydarzeniu.

Aleksandra Głodek

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365