Podróż w przeszłość ropoczęta

W godzinach popołudniowych dnia 3 kwietnia 2014 roku w świetlicy w Brzezinach spotkała się młodzież i osoby starsze, by wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, a współfinansowanych ze środków Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt pn. „Wehikuł tradycji” - upowszechnianie tradycji i regionalnego dziedzictwa kulturowego w Roku Oskara Kolberga ma na celu ochronę dziedzictwa kulturowego poprzez prowadzenie zajęć warsztatowych mających zainteresować uczestników dawnymi zwyczajami, tradycjami i obrzędami. Podczas spotkań będą oni mieli szansę spotkać się z twórcami rękodzieła tradycyjnego, artystami lokalnymi oraz popróbować swoich sił w dawnych zajęciach ludowych.

Podczas pierwszego warsztatu zaprezentowana została sylwetka Oscara Kolberga, który przez Sejm RP został ustanowiony patronem roku 2014. Mija właśnie 200-tna rocznica jego urodzin. Ten znany kompozytor i folklorysta pozostawił po sobie najbogatszy dorobek w dziewiętnastowiecznej Europie – utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał on, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Kolbergowska dokumentacja, tak pod względem ilościowym jak i koncepcyjnym, nie ma precedensu w ówczesnym ludoznawstwie. Dzięki niemu zachowane zostały m.in takie utwory muzyczne jak "Ty pójdziesz górą, a ja doliną", czy "Wlazł kotek na płotek".

Kolejną część spotkania stanowiła podróż w tajniki genealogii. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy poznali sposoby zbierania informacji oraz ich systematyzowania. Mogli także przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom drzew genealogicznych. Podczas tych zajęć pojawił się także krótki konkurs, w którym trzeba było wiedzieć np. kim jest kum albo świekra. Radą doświadczonego genealoga służyła pani Marianna Węgrzyn.

Najwięcej emocji wywołała ostatnia część spotkania, którą poprowadziła artystka ludowa Cecylia Korban. Jej zadaniem było opowiedzieć o dawnych zwyczajach panujących w jej rodzinie. Przy okazji miała przekazać jak najwięcej informacji o swoich przodkach. Międzypokoleniowe zespoły miały w tym czasie zanotować wszelkie przydatne informacje. Po bogatej w szczegóły opowieści każda grupa otrzymała skany ksiąg parafialnych dotyczące rodziny pani Cecylii. Zadaniem warsztatowym było opracowanie drzewa genealogicznego rodziny Paradowskich. Okazało się to nie takie proste, jak niektórzy myśleli. Co chwilę było słychać pytania w stylu: kto był ojcem - Józef czy Andrzej? Dodatkowym utrudnieniem były kilkakrotne małżeństwa niektórych przodków i duża liczba potomków. Na szczęście po długiej i owocnej pracy każdy zespół mógł pochwalić się zadowalającym efektem. Chyba wszystkim to zadanie się spodobało i wierzymy, że zaszczepi przynajmniej w niektórych "bakcyla" genealogicznego.

Spotkanie w brzezińskiej świetlicy odbyło się przy tradycyjnym poczęstunku - był m.in. chleb ze smalcem i ogórek kiszony. Na zakończenie dwie rodzime artystki zaintonowały pieśń "Życzenia", po której wszyscy w dobrych humorach i z materiałami powarsztatowymi w rękach rozeszli się do domu.

Koordynator projektu
Damian Zegadło

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365