Prawdziwy teatr w Brzezinach

Czasy zamierzchłe, minione, przeszłe. Większość z nas wzdycha do nich i wspomina z jakimś niewytłumaczalnym sentymentem. Dziwnym sposobem przykre zdarzenia blakną, gdzieś umykają, a wybijają się te, do których tęsknimy, które chcielibyśmy – chociaż na chwilę – przywrócić. Wyszukujemy w codziennym otoczeniu, podobieństw, nawiązań licząc, że przeniosą nas do dawnej epoki i dadzą poczuć tę beztroskę, radość, swobodę, którą niosły. Muzyka, wówczas słuchana, brzmi zupełnie inaczej, fikuśne stroje czy obyczaje nie do przyjęcia, teraz są obiektem westchnień i akceptacji.

Mając te i wiele jeszcze innych aspektów na uwadze, Grupa Teatralna Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin w niedzielny wieczór 12 czerwca 2022 r. wystawiła przepiękną sztukę: Ze starego albumu, czyli zwykła historia sprzed lat stu. Licznie zgromadzonej publiczności, w klimatycznie udekorowanej sali, strojach dobranych do epoki, zademonstrowali się niezwykli aktorzy, bo członkowie stowarzyszenia:

Narrator: Marianna Węgrzyn

Tomasz: Grzegorz Buras

Janina: Teresa Buras

Bogdan: Mieczysław Korban

Marianna: Justyna Dąbek

Adrianna: Bożena Cudzik

Adelajda: Grażyna Lach

Andzia: Renata Giemza

Soliści: Dorota Zychowicz, Damian Zegadło, Zdzisław Jędrocha, Marek Praszkiewicz, Marek Kruk, Krystyna Tetelewska.

Chór tworzyły osoby: Zofia Baranowska, Krystyna Buras, Teresa Kaczor, Hela Kamińska, Teresa Praszkiewicz, Tadeusz Węgrzyn, Alicja Zawadzka, Małgorzata Zegadło, Ryszard Znój, Zdzisław Jędrocha, Anna Lach, Marianna Mazur, Marek Kruk.

Tegoroczny spekatkl to zwykła, niezwykła historia – jakich na co dzień wiele – historia pewnej rodziny, która w latach 30. minionego stulecia mieszka przy ul. Wesołej w Kielcach. Zasławscy, bo o nich mowa, dość dobrze sytuowani, wiodą typowe życie mieszczańskie. Ojciec Tomasz pracuje jako urzędnik w magistracie, matka Janina zajmuje się domem i trojgiem dzieci, teraz już dorosłych. Najstarszy Bogdan, czyli Bodzio, nie daje rodzicom powodu do dumy – nie garnie się do pracy, za to lubi romansować i bawić się. Marianna skończyła dwadzieścia wiosen, często się zakochuje, ale dotychczas nikt się o nią poważnie nie starał. Starsza od niej Adrianna chce być bardzo postępowa i modna, co również martwi jej rodzicieli. Przy rodzinie mieszka jeszcze siostra gospodarza, wdowa po mecenasie Ignacym Jabłońskim. W prowadzeniu domu pomaga gospodyni służąca Andzia, prosta dziewczyna z podkieleckiej wioski. I dzieje się...

Temat ciekawy, choć wymagający, dlatego też członkowie stowarzyszenia na długo przed czerwcową premierą, zabrali się do jego przygotowania. Kilkugodzinne próby, mozolne ćwiczenia przydzielonych ról, nauka tekstów, prawidłowej intonacji, śpiewu poszczególnych piosenek, kroków tanecznych – raz za razem powtarzane, aż do skutku. Efekt mogliśmy podziwiać w sali gimnastycznej SP w Brzezinach, gdzie aktorzy – śmiało można powiedzieć – profesjonalnie zaprezentowali się licznie zebranej publiczności. Gromkie brawa, otrzymane na stojąco i trwające kilkanaście minut, mówiły same za siebie.

Sztuka – powstała z inicjatywy prezes stowarzyszenia Marianny Węgrzyn, przy udziale Damiana Zegadło – przygotowywana była pod kierunkiem muzycznym Krzysztofa Korbana i przy ogromnym wsparciu Miasta i Gminy Morawica. Z pomocą pośpieszyło też wiele innych osób, m.in : dyrektor SP w Brzezinach – Krzysztof Kubicki, pani Agata Kurdek, pani Aleksandra Głodek.

Słowa podziwu dla aktorów skierował w krótkim podziękowaniu Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras, życząc dalszych sukcesów i chęci do tak owocnego działania na rzecz Gminy i lokalnej społeczności.

                                                                                                                           /Aneta Zelis/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365