"Ślubuję Ci..."

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) od wieków ścigą do Brzezin prawdziwe tłumy. Odpust parafialny, oprócz swojego religijnego charakteru, ma także ten świecki: spotkania rodzinne, zakupy na kramach czy zabawa taneczna organizowana w remizie przez druhów OSP Brzeziny.

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola od kilku lat na 15 sierpnia przygotowuje stoisko promocyjne miejscowości na górnym parkingu kościelnym. W tym roku oprócz możliwości zakupu rodzimych publikacji książkowych czy obrazów (fotodruków) przedstawiających lokalne zabytki przybyli goście i mieszkańcy parafii mogli obejrzeć wyjątkową wystawę.

"Ślubuję Ci..." - wystawa dawnej fotografii ślubnej i weselnej z parafii Brzeziny, była prawdziwą wycieczką w przeszłość. U osób oglądających zdjęcia nieraz pojawił się na twarzy uśmiech, bądź łza radości. Niektórzy mogli pierwszy raz zobaczyć, jak wyglądali ich przodkowie w dniu swojego ślubu.

Sześć profesjonalnie opracowanych tablic wystawowych zawierało po 9 fotografii ślubnych i weselnych oraz ramkę z ciekawą historią z tego wydarzenia. Na zdjęciach można było zobaczyć, jak wyglądała uroczystość w kościele, zabawa w wiejskiej chacie czy zwyczaj wywożenie chrzestnej na taczkach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opisy konkretnych zdarzeń, np. jak to o jednej świni i jednym placku można było zrobić wesele.

Najważniejszym zadaniem wystawy było utrwalenie odchodzących tradycji oraz zachowanie pamięci o osobach, które już odeszły. Fotografie pochodziły ze zbiorów rodzinnych z terenu całej parafii i zostały zgromadzone dzięki życzliwości wielu osób i determinacji w poszukiwaniach członków stowarzyszenia.

Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Pismo Parafialne SANCTUS. Skład i wydruk został zrealizowany przez firmę pikselek.pl. Autorem wystawy "Ślubuję Ci..." był Damian Zegadło.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców okolicy do przesyłania kolejnych fotografii (skanów bądź wypożyczanie oryginałów) ślubnych i weselnych, aby mogły powstać kolejne plansze wystawowe.

/KP/

Tablice wystawowe

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365