Śpiewali, biegali, malowali a słońce świeciło

W niedzielę, 20 lipca 2014 roku, na Placu ks. Augusta Żołątkowskiego, odbyło się niezwykłe spotkanie z lokalną tradycją. Już po raz szósty Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola zorganizowało Brzeziński Piknik Artystyczny. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców gminy jak i przyjezdnych oraz turystów. Stanowi doskonałe połączenie folkloru, sztuki, sportu, a to wszystko w atmosferze rodzinnego spotkania. Imprezę objął honorowym patronatem wójt gminy Morawica Marian Buras, a większość nagród sfinansowana została z Funduszu Sołeckiego.

Wszyscy którzy niedzielne popołudnie postanowili spędzić na brzezińskim Pikniku, nie mogą czuć się zawiedzeni. Organizatorzy zadbali o to, by wśród zaplanowanych atrakcji każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie.

Miłośnicy muzyki bawili się przy wstępach lokalnych wykonawców m.in. "Brzezinianek", ale także zaproszonych gości: Chóru Akapella i zespołu „No Sense”, laureata tegorocznej nagrody „Scyzoryki”. Pasjonaci rękodzieła artystycznego mogli podziwiać a nawet nabyć niezwykle wyroby twórców regionalnych, spośród których troje miało zaledwie kilkanaście lat. Po raz drugi odbył się także mini plener malarski, w którym udział wzięli zarówno profesjonalni plastycy jak i amatorzy. Powstałe prace będzie można podziwiać w Świetlicy Wiejskiej „Przy Fontannie”. Dla najmłodszych przygotowane zostały liczne zabawy podwórkowe, np. klasy czy skoki w gumę. Maluchy lubiące budowanie wspólnie tworzyły ogromną instalację ze specjalnie przygotowanych klocków. Nie zabrakło również konusów z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Jak co roku, ogromnym zainteresowaniem cieszył się plebiscyt na najlepszą regionalną nalewkę. Uczestnicy Pikniku Artystycznego zdecydowali, że zwycięstwo w tym roku należy się Małgorzacie Barańskiej za nalewkę wiśniową. Po raz pierwszy zorganizowany został natomiast konkurs na najlepszy wypiek. Swoimi umiejętnościami pochwaliło się 11 pań. Jury miało słodki, choć bardzo trudny wybór. W konkursie zwyciężyła pani Helena Lużyńska ze swoimi grzybkami z kremem. Nie mniej atrakcyjny okazał się konkurs dla dzieci na najpiękniejsze udekorowanie EkoTorby na zakupy.

Kluczowym elementem Pikniku był 5. Bieg o Laur Brzezinian, w którym udział wzięło 78 zawodników z terenu całej Polski. Biegacze musieli pokonać trasę liczącą blisko 7 km. Jako pierwszy do mety dobiegł Dawid Kubiec. Kolejne miejsca zajęli: Sylwester Lepiarz i Damian Sator. W kategorii juniorów miejsca na podium zajęli: I miejsce Wiktoria Dziewięcka, II miejsce Michael Frankowicz, III miejsce Bartosz Furtak. Najszybszą kobietą była Sabina Jarząbek z Niestachowa. Więcej na temat biegu, fotorelację i wyniki można znaleźć na stronie bieg.brzeziny.org.pl

Aby promować ten niezwykły sport także wśród najmłodszych, zorganizowany został po raz trzeci Bieg Przedszkolaka. Dzieci konkurowały o tytuł zwycięzcy w dwóch kategoriach wiekowych. Spośród 4-5-latków najszybsza była Amelia Czapska, w kategorii 6-7 lat pierwsze miejsce zajął Dawid Zegadło.

Piknik Artystyczny na stałe wpisał się już do kalendarza lokalnych wydarzeń kulturalnych, przyciągając coraz więcej fanów dobrej zabawy, sportu i sztuki.

Paulina Łodejska

Organizatorzy dziękują za pomoc i wsparcie:

Gminie Morawica

Diecezjalnemu Centrum Wolontariatu

ZSz w Brzezinach

Zespołowi "Brzezinianki"

pani Agacie Kurdek

Piotrowi Machulskiemu z firmy Rezolution

Wojciechowi Barańskiemu z firmy Xblue

OSP Brzeziny

Piotrowi Stradomskiemu z Pizzerii "Makumba"

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365