Spotkanie z poezją

Siódmego lutego b.r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy miała miejsce wyjątkowa uroczystość – promocja kolejnego tomiku wierszy młodej poetki – Bogumiły Izabeli Skóry zatytułowanego "Za fasadą piękna".

Czwarty już zbiór, niezwykle sugestywnych i osobistych utworów, zgromadził wielu honorowych gości, m.in: wójta gminy Mariana Burasa z małżonką Aliną, twórców Literackiej Grupy „Bocianie Gniazdo”, członków Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, dyrektorów szkół, rodzinę i najbliższych autorki oraz mieszkańców gminy Morawica, którzy bardziej lub mniej zafascynowani osobą i talentem poetki, poprzez swoją obecność dali wyraz szacunku dla jej twórczości.

Uroczystą galę poprowadziła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola Marianna Węgrzyn, redaktorka i korektorka, która na początek zaprezentowała krótką biografię poetki, uzupełnioną później wywiadem przeprowadzonym z bohaterką spotkania.

Bogumiła Skóra, urodzona w starym, drewnianym domu w Brzezinach, z sentymentem wspomina miniony świat. Wiersze: "Zatrzymany czas", "Zaczarowany strych" czy "Przedsionek czarów" to tylko niektóre przenoszące czytelnika do magicznej krainy dzieciństwa. Przebija się z nich tęsknota za beztroską, spokojem i prostotą tamtejszego życia. Jakby dla kontrastu, w rozdziale Samo życie autorka opisuje teraźniejszość, pełną kompleksów, złości, zawodów i dylematów. W tomiku nie brak spostrzeżeń na temat uniwersalnych prawd, jakimi są przyjaźń, patriotyzm, człowieczeństwo. Każdy może odnaleźć w nim coś dla siebie.

Zebrani goście mogli wysłuchać wierszy prezentowanych przez samą autorkę, jak i zaproszone na tę okazję osoby. Recytacja przeplatana była występami wokalnymi zespołu „Brzezinianki”, młodych piosenkarek – uczennic Zespołu Szkół w Brzezinach – Anny Woś i Laury Olchawy oraz dzieci z punktu przedszkolnego w Brzezinach.

O kunszcie literackim Bogumiły Skóry wypowiedziała się Marianna Parlicka-Słowik – autorka recenzji tomiku, wójt gminy Marian Buras oraz, nazwana przez autorkę „literacką mamą” - Daniela Kowalska – która dokonała adiustacji zbiorku.

Uroczystość zakończyło przemówienie poetki, która wzruszonym głosem dziękowała najbliższym, przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim zebranym.

Zasypana gratulacjami przyjmowała kwiaty, prezenty i podpisywała swój tomik.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365