"Strumieniu, leśny strumieniu, źródlanej wody krynico...'

"Nie lękaj się wypłyń na głębię” – słowa Jana Pawła II wypowiedziane do młodzieży w Lednicy stały się mottem przewodnim Wieczoru Poezji Karola Wojtyły, który odbył się 18 października 2010r w Zespole Szkól im. Jana Pawła II w Brzezinach.

Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Szkoły p. Dariusz Pabian. Młodzież gimnazjum pod kierunkiem p. Renaty Sołtys, p. Katarzyny Gruszczyńskiej oraz p. Agaty Kurdek przygotowała utwory pochodzące z tomiku „Wybrzeża pełne ciszy”. Wiersze Karola Wojtyły nie należą do łatwych. Ich literacki kształt pełen jest metafizyki i filozoficznych odniesień. Uczniom udało się jednak sprostać wyzwaniu i poprowadzić słuchaczy w duchową wędrówkę pełną ciszy w poszukiwaniu sensu istnienia i odkrywaniu tajemnic Boga. Przybyli na tę uroczystość goście, przez moment stali  się słuchaczami tekstów niezwykłych. O ich niezwykłości świadczy fakt, że życie wewnętrzne ich autora już od młodości było świadectwem szczególnego kontaktu z Bogiem, kontaktu nigdy nietracącego na swej intensywności. Młodzi wykonawcy recytowali i śpiewali utwory Karola Wojtyły przy akompaniamencie naszych uczniów: Małgosi Włodarczyk (pianino) oraz duetu gitarowego Piotra Młynarczyka i Janka Włodarczyka. Wieczór poezji był połączeniem przepięknej recytacji uczniów, ich śpiewu oraz teatru cieni w wykonaniu Mileny Ksel i Karoliny Kochan. Szczególny nastrój wieczoru podkreślił blask świec, refleksyjna muzyka oraz prezentacja multimedialna, która była nie tylko tłem dla poezji śpiewanej, ale przypominała najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Papieża Polaka.

Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście Wójt Gminy Morawica p. Marian Buras z małżonką, Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny p. Stanisław Barycki z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy  p. Janusz Wojtyś, dyrektorzy gimnazjów z terenu gminy Morawica p. Jacek Kuzia – dyrektor Placówek Oświatowych w Morawicy, p. Jerzy Węgrzyn – dyrektor Zespoły Szkół w Obicach, wikary tutejszej parafii ks. Rafał Nowiński oraz licznie przybyli mieszkańcy Brzezin, Nidy i Podwola. Po zakończonym występie goście nie szczędzili słów uznania pod adresem młodych wykonawców, podkreślając zaangażowanie i niezwykły talent, który tkwi  w młodzieży.

Renata Sołtys

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365