Symbolika wystroju kościoła

Jak co roku przed Wielkanocą parafianie z Brzezin zajęli się przygotowaniem wystroju świątyni. Składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas i pracę: Ewie Wojcieszyńskiej, Agacie Kurdek, Markowi Praszkiewiczowi, Bogdanowi Kaczorowi, Renacie Giemzie, Anecie Łyżwie, Małgorzacie Zegadło, Wojciechowi Krukowi, ks. Władysławowi Świątkowi, Wiktorii Wojcieszyńskiej, Julii Giemzie, Mateuszowi Łabęckiemu, Karolinie Maj, Amelii Wójcik, Patrycji Wójcik, Annie Malickiej, Anieli Wojcieszyńskiej i Damianowi Zegadło.

Ciemnica - o głównym przesłaniu mówi napis: "Jestem z Tobą w smutku, samotności, bólu i cierpieniu...". Słowa te mówi nam Pan Jezus, którego podobizna znajduje się obok. Przedstawiony jest w purpurowym płaszczu i koronie cierniowej. Nawiązuje to do Jego uwięzienia po schwytaniu w Ogrodzie Oliwnym. On sam cierpiał i został osamotniony. Poniżej znajdują się symbole różnych cierpień ludzkich: drut kolczasty, łańcuchy, sznury, ciernie, witki, trzcina, krata... Przypominają one o obozach, więzieniach, cierpieniu fizycznym, zniewoleniach itp. W tym wszytskim przewijają się czerwone kwiaty nawiązujące do kropli krwi. Wystrój ten przypomina, że "On wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby". W każdym cierpieniu jest z nami Pan, pamiętajmy o tym!

Grób Pański - w tym roku wyjątkowo dekoracja od razu daje dużo nadziei. Kolory są radosne, bo przypominają o naszym przeznaczeniu jakim jest zbawienie. W centralnej części ustawione zostały drzwi do nieba. Otworzył je dla nas Pan Jezus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Jego ciało leży przed progiem, a tuż za nim znajduje się żywy Jezus Eucharystyczny przykryty białym welonem. Grób znajduje się na polanie pełnej kwiatów, symbolizującej ogród, w którym spoczęło ciało Jezusa oraz ogród rajski. Wokół drzwi stoją latarnie z płonącymi świecami, które nawiązują do słów z psalmu: "Dasz światło życia idącym za Tobą". Jedna latarnia stojąca z przodu jest ciemna, zniszczona i bez świecy. Zadajmy sobie pytanie, czy nie należy ona do nas? Czy na pewno idziemy za Jezusem? Czy przekroczymy razem z nim bramy raju?

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365