Szlakami historii - wycieczka SPB 2023

W dniach 24-25 czerwca już po raz trzynasty odbył się wyjazd pn. "Szlakami historii" dla członków Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin. Tym razem celem były tereny centralnej Polski.

Na początku grupa zatrzymała się w Ciechocinku, by zobaczyć Park Zdrojowy i największe w Europie tężnie solankowe wzniesione w XIX w. Wizyta w miejscowości uzdrowiskowej była też okazją do przerwy obiadowej.

Następnym punktem podróży była Bydgoszcz, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęło się przy makiecie zamku bydgoskiego - budowli z czasów Kazimierza Wielkiego. Dalej trasa prowadziła na koło spichrzy do mostu nad Brdą, z którego rozpościerał się piękny widok. Stamtąd brzezińska grupa udała się na rynek, przez który przechodzi linia 18 południka i przeszła dalej do wyjątkowo kolorowej katedry bydgoskiej. Później urokliwymi uliczkami i wąskimi przejściami, mijając m.in. Muzeum Mydła i Historii Brudu, dotarli do bydgoskiej Wenecji i Wyspy Młyńskiej. Tam najbardziej zachwyciły zrewitalizowane Młyny Rothera, z których można podziwiać dużą część miasta. Po niezwykle ciekawym spacerze brzezinianie udali się na nocleg.

Niedzielę rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Kruszynie. Po niej grupa udała się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Tam pani przewodnik przeprowadziła przez różne etapy historyczne, zaczynając od 6000 lat temu. Można było zobaczyć osadę pierwszych rolników, osadę obronną na półwyspie, wioskę piastowską i chatę Pałucką. A wszystko to otoczone piękną przyrodą.

Ostatnim miejscem zwiedzania był Ostrów Lednicki z wczesnopiastowską rezydencją i prawdopodobnym miejscem Chrztu Polski. Na wyspę grupa dotarła promem wodnym. Po zwiedzaniu tego terenu, na wzgórzu znajdującym się na środku, nieopodal powiewającej biało-czerwonej flagi brzezinianie zaśpiewali hymn Polski.

Pełni wrażeń, niezapomnianych wspomnień, ze śpiewem na ustach i z dobrymi humorami wrócili do Brzezin, planując już kolejne inicjatywy.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365