Sztuka łatwo dostępna

22 lipca 2012 roku w Brzezinach można było spotkać malarzy i plastyków rozstawionych ze sztalugami w różnych miejscach, artystów różnych specjalności prezentujących swe dzieła na stoiskach, sportowców biegających po zakątkach miejscowości oraz licznie zgromadzoną publiczność IV Brzezińskiego Pikniku Artystycznego.

Kolejny raz Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola zorganizowało dla mieszkańców okolicy imprezę plenerową promującą lokalnych twórców i artystów. IV Brzeziński Piknik Artystyczny rozpoczęło rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego "Piękno w drewnie ukryte" - architektura drewniana w gminie Morawica. Wzięło w nim udział aż 12 osób. Jury w składzie Wojciech Barański, Agata Kurdek i Justyna Dziadczykowska miało trudne zadanie, gdyż w sumie zostało zgłoszone ok. 170 fotografii. I miejsce zajął Bartosz Kruk za uchwycenie obiektów podczas różnych zjawisk atmosferycznych oraz profesjonalizm fotografii, II miejsce przypadło Oldze Półkoszek, a III - Maciejowi Strójwąsowi. Warto zauważyć, że prace konkursowe napłynęły nie tylko z terenu gminy Morawica.

Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi fotografiami konkursowymi.

Na scenie nie zabrakło występów artystów znanych i mniej znanych. Można było posłuchać Wiesława Kota, obejrzeć spektakl muzyczno-słowny w wykonaniu Małgorzaty Biesagi i Krzysztofa Nawrota, posłuchać śpiewu Małgorzaty Barańskiej czy śpiewów zespołów: Brzezinianki, Nidzianecki i Kowalanki. Na stoiskach ze swoimi pracami i talentami prezentowali się także: Mariann Kot, Magdalena Misior, Katarzyna Macios, Syliwa Lasia, Bożena Armańska, Agnieszka Kuta, Barbara Pisarek, Wisława Jaworska, Elżbieta Klimczak, Zofia Nowak, Magdalena Colas oraz firmy "Stylowy kącik" i "Kuferkowo".

Podczas pikniku można było wziąć udział w różnego rodzaju konkursach:

- Konkurs rysunkowy: "Moje ulubione zwierzątko"
I miejsce: Milena Kuta
II miejsce: Oliwia Wieczorek
III miejsce: Martyna Kuchta

- Konkurs florystyczny
I miejsce: Karolina i Małgorzata Ramiączek
II miejsce: Magdalena i Monika Domagała
III miejsce: Klaudia i Barbara Urbańska

Dużym zainteresowaniem cieszył się także Konkurs na nalewkę regionalną. Głos mógł oddać każdy, kto zdegustował tych wyśmienitych trunków. Wśród ośmiu różnorodnych nalewek znalazły się np. "Poziomkówka" czy też "Oddech łosia". Jednomyślnie jednak najlepsza okazała się "Nalewka miętowa" Zofii Soboń, II miejsce zajęła "Nalewka grejfrutowo-miętowa" Grzegorza Burasa, a III miejsce - "Nalewka Poziomkowa" Małgorzaty Ramiączek.

Głównym punktem programu tej imprezy plenerowej okazał się 3. Bieg o Laur Brzezin, do którego zgłosiły się 52 osoby z różnych stron Polski. Najszybszym na trasie 7 km był Dariusz Starzyński z Klimontowa z czasem 23 min 23 s. Tym samym zdobył "Laur Brzezin 2012" i namiot o wartości 500 zł. Najszybszym w kategorii junior był Łukasz Zawadzki z Obic, najszybszym Brzezinianinem był Michał Zegadło, a najszybszą biegaczką Kamila Kucharczyk z Kielc. Najstarszy zawodnik miał 65 lat i przyjechał z Krakowa. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal i drobną niespodziankę. W tym roku dodatkowo odbył się także Bieg Przedszkolaków, w którym wzięli udział 5,6 i 7-latkowie.

Ze szczegółowymi wynikami 3. Biegu o Laur Brzezin można zapoznać się tutaj.

Nowością tegorocznej imprezy był plener malarski, w którym wzięło udział 5 plastyczek o większym i mniejszym doświadczeniu malarskim. Pędzle, węgiel i kredki poszły w ruch już o godzinie 10.00. Efekty pleneru można było obejrzeć podczas pikniku. Podziękowania za wzięcie w nim udziału należą się Sylwii Lasi, Paulinie Łodejskiej, Katarzynie Macios, Monice Majkowskiej i Dorocie Matusiewicz.

Atrakcji jak widać było co niemiara. Tradycyjnie na zakończenie każdy artysta otrzymał pamiątkową statuetkę pikniku. Najważniejszy jest jednak fakt, że tego dnia nie zawiodła ani pogoda, ani publiczność. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Morawica - Marian Buras. Na pikniku nie zabrakło także Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny - Stanisława Baryckiego.

Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim osobom, które pomogły zorganizować IV Brzeziński Piknik Artystyczny, a przede wszystkim sponsorom:

Fundusz Sołecki – sfinansowanie większości nagród
Monika Majkowskia i Marek Majkowski z Bieleckich Młynów – wykonanie statuetek
Agata Kurdek z Brzezin – wykonanie Lauru
Krzysztof Kubicki z Brzezin
Zdzisław Jędrocha z Brzezin
Ryszard Gil z Brzezin
Paweł Stradomski, właściciel Pubu „Makumba” w Brzezinach – pizza dla uczestników pleneru, udostępnienie toalet
Wojciech Barański z Brzezin – II nagroda w konkursie fotograficznym
ROT Świętokrzyska – materiały promocyjne

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365