Treny. Obrazy bólu

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola w dniu 18 listopada zorganizowało w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach  promocję tomiku pt. "Treny. Obrazy bólu" autorstwa miejscowej poetki Bogumiły Skóry. Hasłem przewodnim spotkania były słowa umieszczone na dekoracji: "Poczytam Ci mamo".

Impreza rozpoczęła się o godz. 15.00 występem wokalnym pani Wiesławy Juchnowskiej, poetki i animatorki kultury, a zarazem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bęczkowa. Zaśpiewała m.in. piosenkę Wioletty Villas pt. "List do Matki". Po jej występie wyświetlona została prezentacja multimedialna mająca na celu wprowadzenie w klimat spotkania.

Po przywitaniu wszystkich gości przez prezes SPBiP Mariannę Węgrzyn, która prowadziła całe spotkanie, głos zabrał członek stowarzyszenia Damian Zegadło. Przybliżył on pokrótce działania lokalne podejmowane w celu podtrzymania pamięci o tych, którzy odeszli z tego świata. Opowiedział o projekcie "Przeszłość żyje w nas", mającym na celu indeksację i stworzenie cyfrowej bazy informacji zabytkowego cmentarza w Brzezinach, współfinansowanym przez Świętokrzyski Urząd Marszłakowski, oraz o banerach "Zasłużyli na naszą pamięć...", które stanowiły dekorację spotkania.

Po części wstępnej zaczęła się prezentacja tomiku poezji, który także powstał, by zachować pamięć o kimś bliskim. Pierwsza zabrała głos autorka Bogumiła Skóra. Przybliżyła wszystkim motywy powstania dzieła. Tomik został zadedykowany Matce, która po ciężkiej chorobie odeszła z tego świata.

Wybrane wiersze zaprezentowali przybyłym gościom  członkowie stowarzyszenia. Znalazł się wśród nich m.in. ten:

Łzy miłującego

Kiedy mężczyzna kocha kobietę
powstają książkowe bestsellery
filmy na Oscara
muzyka na platynowe płyty.

Kiedy mężczyzna kocha kobietę
porusza niebo by była szczęśliwa
darzy szacunkiem
komplementuje.

Kiedy mężczyzna kocha kobietę
nie śpi po nocach
nie wstydzi się łez
gdy ukochana umiera.

Podczas spotkania wypowiedziały się także osoby, które w znacznym stopniu przyczyniły się do powstania tej publikacji, tj. redaktor Daniela Kowalska oraz recenzent Andrzej Piskulak. W opinii fachowców poezja Bogumiły Skóry jest przemyślana i tworzona profesjonalnie. W wierszach można znaleźć nie tylko osobiste przeżycia, ale przesłanie dla każdego z nas.

Promocję uświetniły swoimi występami także artystki z terenu gminy: "Nidzianecki", "Brzezinianki" oraz Cecylia Korban.

Na koniec przyszedł czas na gratulacje autorce. Złożyli je m.in. poseł Lucjan Pietrzczyk, wójt Marian Buras, redaktor Danuta Parol, wolontariusz hospicjum Irena Drab, pracownicy Biblioteki Publicznej w Morawicy, członkowie stowarzyszenia brzezińskiego i wielu innych.

Sukcesem spotkania była bardzo duża frekwencja oraz szczególny klimat, który udało się

wytworzyć. I my dołączamy się do gratulacji dla autorki oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Wydanie tomiku poezji możliwe było dzięki sponsorom: Urząd Gminy Morawica, Kopalnia Wapienia "Morawica" S.A., Adam Kluźniak, Janusz Wojtyś.

/KP/

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365