Twórca Regionu

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej od 2004 roku do chwili obecnej raz w miesiącu organizuje spotkania z „Człowiekiem miesiąca”. Spotkania odbywają się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Morawicy. Podczas nich wybierana jest jedna osoba, której zarząd towarzystwa nadaje tytuł „Człowieka miesiąca”. Od jakiegoś czasu przez kapitułę wybierany jest także „Twórca Regionu”.

1 lipca 2011 r w Gminnym Ośrodku Kultury w Morawicy odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej i Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola. Tym razem kapituła złożona z Danieli Kowalskiej, Marianny Parlickiej-Słowik, Teresy Badowskiej i Marianny Węgrzyn przyznała tytuł „Twórcy Regionu” malarzowi Andrzejowi Rabiejowi z Kielc.

Artysta urodził się w Brzezinach. Jego kontakt i fascynacja sztuką rozpoczęły się dość późno, bo w wieku prawie 60 lat. Pierwszy obraz Andrzeja Rabieja powstał w 2002 roku, a do chwili obecnej namalował ich ponad 350. Oprócz malarstwa artysta zajmuje się pisaniem wierszy i lubi grać na gitarze. Na spotkaniu można było obejrzeć kilka obrazów Andrzeja Rabieja i posłuchać jego wierszy w interpretacji gości imprezy.

Podczas spotkania w GOK-u w Morawicy tytuł „Twórcy Regionu” dla pana Andrzeja został wręczony przez wójta gminy Mariana Burasa. Na spotkanie licznie przybyli różni goście: członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, KAPA i Klubu "Miniatura" z Kielc, z Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, rodzina Rabiejów i inni.

Jednym z punktów programu była także prezentacja multimedialna „Brzezińskie Rody – Rabiej” przedstawiona przez Mariannę Węgrzyn i Damiana Zegadło. Znalazło się w niej wiele archiwalnych fotografii rodziny pana Andrzeja.

Gratulujemy artyście, który pochodzi z Brzezin, tytułu „Twórcy Regionu”.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365