Uboga Księżna

W I Niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego 2018 roku Parafia Brzeziny otrzymała kolejnego patrona. Podczas mszy świętej o godz. 10.00 o. Jakub Zawadzki, cysters z Jędrzejowa wprowadził relikwie pierwszego stopnia Świętej Jadwigi Śląskiej, cysterki z Trzebnicy. Posrebrzany relikwiarz, ufundowany przez parafiankę został umieszczony na specjalnym ołtarzu z wizerunkiem Księżnej Śląska. Tak jak postać świętej przykryty był purpurą i zgrzebnym materiałem. Miało przypominać to, że pomimo pełnionej funkcji żyła bardzo skromnie.

W trakcie homilii o. Jakub dał nową patronkę za przykład na dzisiejsze czasy. Przypomniał jej posługę na rzecz chorych i biednych. Przybliżył także historię obrazującą jej ubóstwo i pokorę. Św. Jadwiga by być bliżej biednych postanowiła chodzić boso. Nie podobało się to m.in. jej małżonkowi Henrykowi Brodatemu, który zainterweniował w tej sprawie u jej spowiednika i poprosił, by nakazał jej noszenie obuwia. Spowiednik tak też uczynił. Księżna przyjęła polecenia kapłana w posłuszeństwie i zaczęła nosić buty, ale przypięte do swego paska.

Oprawę liturgii przygotowały grupy parafialne. Wszystkie Eucharystie tego dnia zakończyły się ucałowaniem relikwii nowej patronki.

Święta Jadwigo, wzorze miłosierdzia, matko ubogich i Księżno Śląska, niech Twa modlitwa u Boga uprosi potrzebne łaski oraz świętość życia.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365