Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywa odpust parafialny, bowiem oprócz głównego wezwania ma także drugie - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji przybywa do naszej miejscowości wiele osób z okolicy, a także z odległych części kraju. W dawnych latach na odpust w Brzezinach pielgrzymowali pieszo także ludzie z innych miejscowości, np. z Chęcin.

Kult Maryi w naszej parafii pokrótce charakteryzują słowa, którymi ks. proboszcz Jan Pragnący podczas peregrynacji w 2008 roku witał obraz Matki Bożej Częstochowskiej:

(...) Matko Najświętsza (...) patronujesz tej świątyni i parafii od samego początku jej istnienia, to jest od roku 1440. Wtedy to biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki erygował parafię Brzeziny. Już pierwszy kościół drewniany nosił tytuł Wszystkich Świętych i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościoły się zmieniały, pokolenia ludzi przychodziły i odchodziły, ale tytuł kościoła w Brzezinach i lokalizacja świątyni pozostawały niezmienne. Toteż w każdą niedziele w ciągu roku, przed pierwszą mszą św., pozdrawiamy Cię Matko Najświętsza na kolanach pieśnią „O Maryjo, witam Cię”. Dziś mamy zaszczyt witać Cię, Matko Przenajświętsza, w Twoim Jasnogórskim Obrazie. (...) Matko Najświętsza, pod Twoim obrazem w głównym ołtarzu, nawet nie wiadomo kiedy, dawni parafianie Brzezin, powodowani nabożeństwem do Ciebie, umieścili napis: „Matko nie opuszczaj nas”. Poeta, ksiądz Jan Twardowski, pisał, że kiedy wydaje się nam, że wszystkie wezwania Litanii Loretańskiej pofrunęły do nieba, niech jedno zawsze zostanie: „Królowo Polski módl się za nami”. A nam, parafianom Brzezin, niech te dwa wezwania zostaną na zawsze: „Królowo Polski módl się za nami” i „Matko nie opuszczaj nas”.

Matko Przenajświętsza Jasnogórska chroń Parafię Brzeziny tarczą swojej opieki.

Niech Królowa Wszystkich Świętych uśmiechająca się z obrazu w Brzezińskim kościele czuwa nad nami i prowadzi  do celu przez kręte ścieżki życia.

 

      Pieśń do Królowej Wszystkich Świętych

Z obłoków niebieskich Królowo Wszystkich Świętych
Łaskami obdarz nas prosimy Ci
Oręduj za nami Niebiańska Pani
Bądź z nami, bądź z nami w każdy czas
Mario Wniebowzięta, Królowo Wszystkich Świętych
Świętości naucz nas prosimy Cię
Oręduj za nami Niebiańska Pani
Bądź z nami, bądź z nami w każdy czas
Matko Czekająca, Królowo Wszystkich Świętych
Do Domu wrócić daj prosimy Cię
Oręduj za nami Niebiańska Pani
Bądź z nami, bądź z nami w każdy czas
Dusz w Czyśćcu Ratunku, Królowo Wszystkich Świętych
Po śmierci po nas wyjdź prosimy Cię
Oręduj za nami Niebiańska Pani
Bądź z nami, bądź z nami w każdy czas
W chwale wiekuistej, Królowo Wszystkich Świętych
Twarz Boga ujrzeć daj prosimy Cię
Oręduj za nami Niebiańska Pani
Bądź z nami, bądź z nami w każdy czas

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365