Urodziny Żeromskiego

15 października 2014 roku salę Świetlicy Wiejskiej w Brzezinach wypełniła uroczysta atmosfera i niepowtarzalny klimat stworzony blaskiem świec, zapachem ciast i skupieniem gości zaproszonych na obchody 150-lecia  urodzin jednego z największych polskich pisarzy – Stefana Żeromskiego.

Przyszedł na świat 14 października 1864 roku w Strawczynie. Wspaniały prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany "sumieniem polskiej literatury", szczególnie bliski mieszkańcom Gór Świętokrzyskich, bo właśnie w ich otoczeniu się wychowywał, umiłował ich przyrodę, którą często opisywał i która odgrywała dla niego istotną rolę. Zgromadzeni goście mogli się o tym przekonać, słuchając najpiękniejszych fragmentów jego dzieł wyrażających zachwyt, zdumienie i zaciekawienie autora nieprzewidywalnością i pięknem otaczającej go natury. Krótka, ale konkretna prezentacja dotycząca życia pisarza przybliżyła wszystkim jego sylwetkę – twórcę literatury bodaj najbardziej emocjonalnie zaangażowanej w historii piśmiennictwa polskiego. Jego śmierć 20 listopada 1925 roku wywołała żałobę narodową, a pogrzeb stał się okazją do manifestacji.

Młodzież szkolna uczestnicząca w spotkaniu mogła wykazać się wiedzą na temat autora i jego dorobku literackiego biorąc udział w quizie ortograficznym, odpowiadając na pytania czy wypełniając krzyżówkę. Wspólnemu sprawdzaniu poprawności kolejnych zagadnień towarzyszyły wybuchy śmiechu i chęć wykazania się najlepszymi odpowiedziami – tym sposobem, poprzez zabawę, utrwalano zdobytą wiedzę.

W trakcie uroczystości można było wysłuchać ciekawych opowieści na temat życia autora oraz zapoznać się z jego największymi dziełami.

Po części oficjalnej spotkania nastąpiło podsumowanie projektu "Wehikuł Tradycji" przygotowanego i przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola. Koordynator zadania Damian Zegadło wyjaśnił zebranym, co było celem projektu i co udało się osiągnąć. Nikomu nie przeszkadzała rozpiętość wiekowa, przeciwnie, młodzi chętnie korzystali z doświadczenia dorosłych i wykorzystywali je, wykonując poszczególne zadania. Zaprezentowano także film, który udokumentował prace warsztatowe. Beneficjenci otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz książkę Cecylii Korban "Piszę, innym przekazuję".

Aneta Zelis

 

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365