Wielkanoc w Brzezinach

O szczególnym czasie Świąt Wielkanocnych świadczy bogactwo liturgii. Są to najważniejsze święta w roku liturgicznym. Również w tym roku w brzezińskim kościele ten czas był wyjątkowy.

W Wielki Czwartek po kazaniu ks. proboszcz Józef Knap umył stopy ministrantom nawiązując do gestu Pana Jezusa. Po komunii księżom zostały złożone życzenia z okazji święta ustanowienia Kapłaństwa. Na zakończenie mszy odbyło się przeniesienie Pana Jezusa na Ołtarz Wystawienia. Adoracja w kościele trwała do godz. 22.00. Przez ostatnią godzinę zostały odśpiewane wszystkie części Gorzkich Żali.

W Wielki Piątek obchody zaczęły się  o godz. 16.00 nowenną do Miłosierdzia Bożego, później ks. wikariusz z ministrantami poprowadzili drogę krzyżową. Po liturgii Słowa odbyło się ucałowanie Krzyża i komunia święta. Na koniec Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu. Zostały wówczas odśpiewanie Gorzkie Żale. Następnie czuwanie poprowadziła młodzież przygotowująca się do bierzmowania, a o 20.00 Schola Parafialna.

Przez całe przedpołudnie w Wielką Sobotę w kościele odbywało się świecenie pokarmów, na które przybyło bardzo dużo parafian, a szczególnie najmłodszych. Liturgia tego dnia rozpoczęła się o godz. 19.30, zaraz po zachodzie słońca. Tradycyjnie najpierw przed kościołem poświęcony został ogień. Zapalony paschał został wniesiony do ciemnej świątyni. Po odśpiewaniu orędzia wielkanocnego zaczęła się rozbudowana liturgia słowa przygotowana przez parafian. Kolejna część to poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Szczególnie w tym roku zabrzmiał śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, coraz bardziej obecnych w kościele poprzez relikwie. Eucharystia zakończyła się uroczystym śpiewem pieśni "Zwycięzca śmierci". Tej nocy tradycyjnie przy grobie czuwała już po raz 14sty młodzież. Trwali przy grobie w Wielką Noc, aż do rezurekcji. Był to czas radosnego oczekiwania na Zbawiciela.

Najbardziej uroczystym momentem obchodów była rezurekcja odprawiona w Wielką Niedzielę o godz. 6.00.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

/KP/

Galeria zdjęć:

Wielki Czwartek

Wielki Piątek

Wielka Sobota i Niedziela

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365