Wyjątkowe spotkanie

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom" w Piekoszowie jest organizacją skupiającą osoby chore, starsze, niepełnosprawne, wolontariuszy i sympatyków tworzących wspólnotę przyjaciół żyjących w więzach niemal rodzinnych. Wspólnota systematycznie gromadzi się na comiesięcznych spotkaniach dyktowanych przez kolejne wydarzenia roku: opłatek, dzień chorego, droga krzyżowa, święcone, majówka, turnusy rehabilitacyjne, ognisko, odpust, bal sylwestrowy. To wspólne przebywanie i modlitwa jest szczególnie ważne dla tych osób, często pogardzanych i odizolowanych od społeczeństwa poprzez różne bariery.

W ostatnią sobotę kwietnia 2014 roku Opatrzność Boża pozwoliła gościć w brzezińskiej parafii osoby na wózkach, z kulami i z innymi schorzeniami, którzy przybyli wraz z opiekunami i księdzem dyrektorem Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Pobyt w naszej parafii był wyjątkowy. Obejmował nie tylko tradycyjne święocne, tzn. dzielenie się radością Zmartwychwstania Chrystusa (czego zewnętrznym znakiem jest spożywanie święconego jajka - symbolu życia), ale także bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji błogosławionych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Można powiedzieć, że tematyka była zdominowana przez wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (przypadającego w oktawie Zmartwychwstania) i kanonizacji.

W kazaniu ks. dyrektor Jan Jagiełka zapraszał między innymi do korzystania z oferty, jaką świadczy placówka w Piekoszowie. Dom dla Niepełnosprawnych prowadzi Dom Pomocy Społecznej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Poradnię Rehabilitacyjną, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej. Organizuje też w okresie letnim wczaso-rekolekcje połączone z możliwością rehabilitacji.

Bezpośrednio po mszy świętej uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach zaprezentowali akademię o swoim Patronie. Zebrani byli urzeczeni śliczną recytacją wierszy i pięknym śpiewem piosenek religijnych z pokazywaniem, np. "Taki duży, taki mały może świętym być". Po występie obejrzeliśmy film przypominający sylwetkę papieża Polaka. Z kościoła udaliśmy się na plebanię. Po drodze chorzy mogli skorzystać z udostępnionych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola łazienek dostosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Podczas posiłku wspominaliśmy śmieszne, poważne, pobożne i dramatyczne wydarzenia. Dzieliliśmy się swoimi przeżyciami i problemami. Na koniec odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Litanię do św. Jana Pawła II.

Podczas niedzielnych ogłoszeń dziękowałem w imieniu własnym i przybyłych gości dzieciom za wspaniałą akademię, rodzicom, dzięki którym dzieci mogły przybyć, p. katechetce, nauczycielom, dyrekcji, Stowarzyszeniu Przyjaciół Brzezin i Podwola, młodzieży z naszej parafii, która zaangażowała się w pomoc, i wszystkim uczestniczącym. Może nam się wydawać, że to my zasługujemy na wdzięczność za świadczenie pomocy innym, tymczasem o wiele więcej łask otrzymujemy, niż jesteśmy w stanie ofiarować. Dziękujemy więc Panu Bogu za modlitwy i cierpienia ofiarowane przez chorych w intencji naszej parafii. Dziękujemy za stworzoną okazję do pogłębiania wyobraźni miłosierdzia.

Proboszcz Parafii Brzeziny
Ks. Józef Knap

Spotkanie wpisało się w parafialne przygotowania do Kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Na niedzielę została przygotowana w kościele specjalna dekoracja.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365