Wysokokaloryczny dzień

W ostatni czwartek przed Wielkim Postem wypada Tłusty Czwartek zwany również Zapustami. Tego dnia rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału.

W Spisie tabelarycznym majątku duchownego należącego do kościoła parafialnego w Brzezinach ks. Augustyn Żołątkowski w 1857 roku pisał m.in. o odpustach, jakie są obchodzone w parafii (Arch. Państw. w Kielcach, Rząd Gubernialny Kielecki, sygn. 1558). Było ich pięć:

1. na Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,

2. na Wszystkich Świętych,

3. na Tłusty Czwartek nabożeństwo czterdziestogodzinne,

4. na poświęcenie kościoła w niedzielę 14. po Świętach,

5. niedziela w czasie oktawy Bożego Ciała.

Gdybyśmy żyli 150 lat wcześniej dziś w naszej parafii mielibyśmy święto. Ciekawe jak wyglądały nabożeństwa czterdziestogodzinne w ten czas. Na pewno były przerwy na smakołyki... Jakie danie pojawiało się najczęściej?

Obecnie najpopularniejszym przysmakiem tego dnia są pączki i faworki (chrust). Dawniej objadano się słoniną, boczkiem i mięsem. W zakładce "Z naszej kuchni" możemy znaleźć przepis na danie, które w Tłusty Czwartek było przygotowywane w Brzezinach przez nasze babcie i prababcie. Możliwe, że zajadali się nim także wierni w przerwach w nabożeństwie czterdziestogodzinnym w trakcie parafialnego odpustu.

Życzymy wszystkim smacznego! Następny Tłusty Czwartek dopiero 3 marca 2011 roku.

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365