Zatroskana o młodzież i dzieci

„Święci to odważni bohaterowie, którzy budują świat, uzdrawiając jego ukryte rany i tworząc z boską fantazją oazy miłości dla wszystkich, wielkich i małych, bogatych i ubogich, zdrowych i chorych.”

W czwartek 9 października 2014 roku do brzezińskiej świątyni parafialnej zostały wprowadzone relikwie błogosławionej Matki Zofii Czeskiej. Dokonał tego ksiądz Biskup Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej wraz z gronem 16 kapłanów, którzy byli wyświęceni w naszej diecezji w 1985 roku..

Od 9 dni parafianie odmawiali nowennę do bł. Zofii, która była przygotowaniem do tej uroczystości. W poznaniu jej życiorysu pomogła emisja filmu na temat nowej patronki w poprzednią niedzielę przed wszystkimi mszami. Jej biografia dołączona była również do Pisma Parafialnego SANCTUS.

Podczas homilii ksiądz biskup ukazał wartość oddania się Bogu na przykładzie bł. Wincentego Kadłubka i bł. Zofii Czeskiej. Odniósł się także do radości i trudów kapłańskiego życia. Na zakończenie eucharystii, której oprawę przygotowała młodzież z parafii odbyło się ucałowanie relikwii błogosławionej. W ten uroczysty dzień w parafii Brzeziny nie zabrakło specjalnie przygotowanego ołtarza, pięknej dekoracji kwiatowej i pamiątkowych obrazków bł. Zofii Czeskiej. Pomimo przedpołudniowej godziny do świątyni przybyła także liczna grupy wiernych. Postać błogosławionej Zofii zgromadziła wszystkich wokół ołtarza Pana, na którym sprawowana była eucharystia w intencji Księdza Proboszcza Józefa Knapa w podziękowaniu za 60 lat jego życia i z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Wszystkich Świętych, patronów parafii.

Nasza nowa patronka, Błogosławiona Zofia to wyjątkowa Polka, która została beatyfikowana w zeszłym roku w Krakowie. Urodziła się w 1584 roku w rodzinie Mateusza i Katarzyny Maciejowskich. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego. Nie doczekała się jednak potomstwa, gdyż po 6 latach owdowiała. W 1614 roku zmarł Mateusz Maciejowski, ojciec Zofii, który w testamencie zapisał swojej córce część rodzinnej kamienicy, przy ulicy Szpitalnej w Krakowie. Siedem lat później 11 października 1621 roku - dokonała urzędowego aktu wieczystej darowizny swoich kamienic i majątku na cel wychowania i kształcenia dziewcząt, zwłaszcza sierot i ubogich, których los był jej szczególnie bliski. Zofia Czeska zmarła 1 kwietnia 1650 roku w Krakowie. Pozostawiła po sobie Dom Panieński - pierwszą zorganizowaną żeńską szkołę na terenie naszego kraju. Owocem jej życia jest także Zgromadzenie Sióstr Prezentek. Była gorliwą apostołką miłosierdzia, współczująca biednym i potrzebującym. Błogosławiona Matko Zofio Czeska, zatroskana o młodzież i dzieci wstawiaj się do Boga za nami!

Tego dnia w Kościele przypadało wspomnienie liturgiczne bł. Wincentego Kadłubka. Na mszach popołudniowych odbyło się w brzezińskim kościele ucałowanie jego relikwii, które są darem dziękczynnym za powołanie cysterskie z parafii.

/KP/

logo_wh

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin
Brzeziny, pl. ks. Augusta Żołątkowskiego 1
26-026 Morawica

tel. 507 366 455
email: stowarzyszenie.brzeziny@gmail.com

w sprawach świetlicy: 605 075 365